Rzymski program beatyfikacji Jana Pawła II

Rzymski program beatyfikacji Jana Pawła II
(fot. PAP/EPA/Filippo Monteforte)
Radio Watykańskie / drr

Szereg uściśleń co do rzymskich obchodów liturgicznych związanych z beatyfikacją Jana Pawła II podano dziś na konferencji w watykańskim biurze prasowym.

Wieczorne czuwanie modlitewne (od godz. 20.00 do 22.30) na antycznym stadionie Circo Massimo w sobotę 30 kwietnia będzie się składało z dwóch części. Pierwsza rozpocznie się procesyjną intronizacją czczonego w bazylice Matki Bożej Większej obrazu maryjnego Salus Populi Romani z udziałem delegacji wszystkich rzymskich parafii. Potem obecni wysłuchają świadectw bliskich współpracowników Jana Pawła II, kard. Stanisława Dziwisza i byłego watykańskiego rzecznika Joaquína Navarro-Vallsa, oraz uzdrowionej za wstawiennictwem sługi Bożego s. Marie Simon-Pierre. Zobaczą też na telebimach różne ważne momenty jego pontyfikatu.

W drugiej części czuwania odmówią różańcowe tajemnice światła w połączeniu specjalnym telemostem z pięciu sanktuariami. Pierwszym z nich, jak już wiedzieliśmy, będzie sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach, z którym związano modlitwę w intencji młodzieży. Natomiast dotychczasowa lista pozostałych jest zmodyfikowana. Oprócz Guadalupe w Meksyku będą to Kawekamo – Bugando w Tanzanii, Harissa w Libanie i Fatima.

Przez całą noc z soboty 30 kwietnia na niedzielę 1 maja otwartych będzie osiem kościołów w centrum Rzymu: św. Agnieszki przy Piazza Navona, św. Marka przy Placu Weneckim, św. Anastazji niedaleko Circo Massimo, Del Gesù, Chiesa Nuova, San Giovanni dei Fiorentini, Sant’Andrea della Valle i św. Bartłomieja na Wyspie.

Mszę beatyfikacyjną w niedzielę 1 maja na placu św. Piotra poprzedzi jako przygotowanie koronka do Miłosierdzia Bożego, zakończona śpiewem po polsku: „Jezu ufam Tobie”. Teksty mszalne będą z Niedzieli Oktawy Wielkanocnej, czyli Bożego Miłosierdzia. Natomiast pierwszą Eucharystią z tekstami ku czci bł. Jana Pawła II będzie Msza dziękczynna, której w poniedziałek 2 maja przewodniczyć będzie na placu św. Piotra kardynał sekretarz stanu Tarcisio Bertone. Oprawę muzyczną liturgii obok chóru diecezji rzymskiej dadzą chór z Warszawy i orkiestra symfoniczna z Wadowic. Przypomnijmy, że polska Msza dziękczynna z udziałem episkopatu zostanie odprawiona 3 maja w rzymskiej bazylice Santa Maria Maggiore.

Na dzisiejszej konferencji prasowej papieski wikariusz dla Wiecznego Miasta stwierdził, że ze względu na kryzys ekonomiczny diecezja nie zwracała się o pomoc finansową do instytucji publicznych. Liczy tylko na sponsorów i własne środki. Kard. Agostino Vallini powiedział ponadto, że prosił Benedykta XVI o wprowadzenie po beatyfikacji obowiązkowego wspomnienia liturgicznego bł. Jana Pawła II. Zazwyczaj przysługuje to jedynie świętym i to nie od razu po kanonizacji.

Watykański rzecznik prasowy podczas konferencji przypomniał raz jeszcze, że trumna nowego Błogosławionego nie zostanie otwarta. Jak poinformował ks. Federico Lombardi SJ, w piątek 29 i sobotę 30 kwietnia Groty Watykańskie będą dla pielgrzymów zamknięte. W piątek wieczorem relikwie bł. Innocentego XI zostaną przeniesione do ołtarza Przemienienia Pańskiego z kaplicy św. Sebastiana, która jest przeznaczona dla Jana Pawła II. Trumna z jego ciałem zostanie wyjęta z dotychczasowego grobu w piątek 29 kwietnia, a dopiero w dniu beatyfikacji przeniesiona do bazyliki watykańskiej przed ołtarz Konfesji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rzymski program beatyfikacji Jana Pawła II
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.