S. Chmielewska do Owsiaka i WOŚP: powodzenia Jurku

S. Chmielewska do Owsiaka i WOŚP: powodzenia Jurku
(fot. youtube.com)

WOŚP- powodzenia Jurku. Życzę Ci powodzenia. Życzę także powodzenia wszystkim wolontariuszom.  Życzę  wspaniałych spotkań z życzliwymi ludźmi, którzy wrzucą do waszych puszek grosz i uśmiech.

Tak jak życzę powodzenia każdej organizacji i każdemu człowiekowi, który zakasał rękawy i reperuje ten świat. Obojętne, czy grając w Jurkowej Orkiestrze, czy dyżurując w hospicjum czy gotując zupę dla głodnych, czy wreszcie pomagając sąsiadce w zakupach albo odrabiając lekcje z dzieciakami w świetlicy Caritasu.

Niedziela to także Światowy Dzień Migrantów i Uchodźców.

Marzną, są głodni, chorzy, toną, cóż: taka "karma", u nas też zimno, myślimy popijając herbatkę.

Czy w moim Kościele, w parafiach, wspólnotach ktoś zainicjował spotkania, wystawę fotograficzną, poważną dyskusję o innych- emigrantach, ludziach innej wiary, innego koloru skóry, którzy są lub powinni być wśród nas? Po cichu wdzięczni jesteśmy politykom, że do nas uchodźców nie wpuścili. Nawet tych niecałych 200 starych, chorych i dzieci. Mamy spokój. Czy jest to "święty spokój"? Nie musimy wychodzić ku innym, posuwać się na ławce życia. Możemy tkwić w naszym bagienku sporów, kłótni, podziałów i taplać się w nim do woli. A potem sunąć do kościółka i mówić "Ojcze nasz" zgodnym chórem. Z czystym sumieniem wypolerowanym przez rządzących zakazem wydawania wiz uchodźcom.

A oni? Są daleko, poza tym są kolorowi, więc nie mają uczuć i ich nie boli, tak jak nas, białych i sytych. No i często nie są chrześcijanami, więc to taki gorszy sort ludzkości. I spoko.

Tylko ten nieznośny Papież się nas czepia. Cóż, starszy człowiek jest, idealista jakiś, biednego Polaka-katolika  nie rozumie i o tożsamość naszą nijak troski nie wykazuje.

«Przede wszystkim zdając sobie sprawę, że zjawisko migracji nie jest oderwane od historii zbawienia, a wręcz stanowi jej część. Z nim jest związane przykazanie Boże: "Nie będziesz gnębił i nie będziesz uciskał cudzoziemców, bo wy sami byliście cudzoziemcami w ziemi egipskiej" (Wj 22,20); "Wy także miłujcie cudzoziemca, boście sami byli cudzoziemcami w ziemi egipskiej" (Pwt 10,19). Zjawisko to jest znakiem czasów, znakiem mówiącym o opatrznościowym dziele Bożym w historii i we wspólnocie ludzkiej w oczekiwaniu na powszechną komunię. Nie pomijając problemów a często także dramatów i tragedii migracji, jak również trudności związanych z godnym przyjęciem tych osób, Kościół zachęca do rozpoznania Bożego planu także w tym zjawisku, będąc pewnym, że nikt nie jest obcy we wspólnocie chrześcijańskiej, "obejmującej osoby każdego narodu i wszystkich pokoleń, ludów i języków" (Ap 7,9). Każdy jest cenny, osoby są znacznie ważniejsze niż rzeczy, a wartość każdej instytucji mierzona jest w zależności od tego, jak traktuje życie i godność osoby ludzkiej, zwłaszcza w sytuacjach zagrożenia, jak to ma miejsce w przypadku migrantów niepełnoletnich» /Papież Franciszek z okazji Dnia Migracji i Uchodźctwa/

W domach naszych panujemy na razie nad sytuacją. Na dostawkach i w korytarzach, ale w razie czego zlikwiduje się część stołów w jadalniach i posiłki będą na raty. Ada z Misji Kamiliańskiej zbiera ludzi z ulicy, chorych przepycha do nas w miarę potrzeby. Tak, że mamy dodatkowe zaopatrzenie w marznącyh chorych ludzi bezdomnych, oprócz tych, którzy sami się do nas dowlekają, albo ich służby przywożą.

W poniedziałek rusza dom w Medyni Głogowskiej. Agnieszka obejmuje placówkę wraz z kilkoma naszymi mieszkańcami. Zwolnią się miejsca w Jankowicach i Zochcinie, co pozwoli na przerzut nadmiaru Warszawiaków.

Gdyby……gdyby tak władze Miasta Warszawy znalazły pomieszczenie dostatecznie duże, gdyby tak jakaś parafia lub dom zakonny udostępniły pomieszczenie dostatecznie duże, plus toaleta i prysznic, to szybciutko można by skombinować materace, koce, pościel i co trzeba, a - o ile wiem, Wspólnota Św.Idziego zorganizowałaby wolontariuszy do obsługi takiego prowizorycznego schronienia dla marznących ludzi bezdomnych w Warszawie. Tragicznie bowiem brakuje miejsc tej zimy.

***

Chcesz wesprzeć działalność siostry Małgorzaty Chmielewskiej i Wspólnoty Chleb Życia? Wszystkie potrzebne informacje znajdziesz na stronie: chlebzycia.org

Tekst pierwotnie ukazał się na blogu: siostramalgorzata.chlebzycia.org

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

S. Chmielewska do Owsiaka i WOŚP: powodzenia Jurku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.