Salezjanin na czele Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej

Salezjanin na czele Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. depositphotos.com/pl)
KAI/dm

Papież mianował księdza Giordano Piccinotti SDB, do tej pory podsekretarza Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej (APSA) jej przewodniczącym - poinformowało watykańskie Biuro Prasowe.

Dotychczasowy przewodniczący APSA bp Nunzio Galantino ukończył 75 lat, a pełnił ten urząd od 26 czerwca 2018 roku.

Ks. Giordano Piccinotti urodził się 23 lutego 1975 r. w Manerbio we Włoszech. Nowicjat odbył w Pinerolo w Piemoncie, w roku 1997-1998, składając pierwsze śluby 8 września 1998 r. Śluby wieczyste w Towarzystwie Salezjańskim św. Jana Bosko złożył 12 września 2004 r., a święcenia kapłańskie przyjął 17 czerwca 2006 r. Uzyskał licencjat kanoniczny z teologii duchowości na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim w Rzymie (Włochy).

Był ekonomem w domach salezjańskich w Lugano, od 2007 do 2011 i od 2016 do 2017; oraz „San Carlo” w Mediolanie, od 2011 do 2015; pełnił także funkcję ekonoma na szczeblu inspektorialnym w sześcioleciu 2011-2017. Był szefem wielu fundacji salezjańskich. 6 stycznia 2023 r. Ojciec Święty mianował go podsekretarzem Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej (APSA).

Administracja Dóbr Stolicy Apostolskiej jest organem odpowiedzialnym za zarządzanie i gospodarowanie nieruchomościami i rzeczami ruchomymi Stolicy Apostolskiej, przeznaczonymi do zapewnienia niezbędnych środków dla wypełniania funkcji właściwych Kurii Rzymskiej, dla dobra i służby Kościołom partykularnym.

Do jej zadań należy zarządzanie nieruchomościami i rzeczami ruchomymi tych podmiotów, które powierzyły swoje dobra Stolicy Świętej, zgodnie z określonym celem, dla którego ten majątek został ustanowiony, a także z ogólnymi wytycznymi i ogólną polityką zatwierdzoną przez właściwe organy.

Jej organizacja wewnętrzna jest podzielona na trzy obszary działania, które zajmują się zarządzaniem nieruchomościami, sprawami finansowymi i usługami.

KAI/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek

Rozeznawać, by żyć w pełni

Życie jest utkane z różnych decyzji. Wybory nas konstytuują, pomagają nam stać się sobą: ludźmi spełnionymi i świadomymi tego, kim jesteśmy, kim chcielibyśmy być. Mają istotne znaczenie także w naszej...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Salezjanin na czele Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.