"Ścięcie śmierci" w Jedlińsku koło Radomia

"Ścięcie śmierci" w Jedlińsku koło Radomia
(fot. Pot Noodle / flickr.com)

Aż trzy dni potrwają w tym roku "Jedlińskie Zapusty". Centralnym punktem imprezy będzie widowisko historyczne "Ścięcie śmierci". Jest to jedyny tego typu obrzęd ludowy w Polsce. Odbywa się corocznie w Jedlińsku koło Radomia w ostatni wtorek karnawału, w tak zwane kusaki.

"Ścięcie śmierci" to obrzęd ludowy sięgający swoim rodowodem XVII wieku. Legenda głosi, że dawno temu w zapustny wtorek ludność miasteczka została poruszona wiadomością przyniesioną przez kościelnego Kantego.

DEON.PL POLECATwierdził on, że śmierć się upiła i zgubiła kosę na okolicznych łąkach, jest więc niegroźna. Mieszkańcy Jedlińska ruszyli, by pojmać śmierć. Doprowadzili ją przed sąd, który wydał wyrok - śmierć będzie ścięta. Po jej pogrzebie odbyła się zabawa.

Impreza rozpocznie się 8 marca od uroczystego przejęcia władzy przez postacie widowiska od urzędującego wójta gminy. Od tego momentu na ulicach Jedlińska pojawiają się różne barwne postacie: diabły, Cyganki, rybacy, panna młoda i pan młody, dziady, baby, kominiarze i policjanci. Swawole przebierańców to tylko wstęp do właściwego obrzędu "ścięcia śmierci". Widowisko odbywa się bowiem w godzinach popołudniowych. Jest to forma spektaklu ludowego. Tego dnia w Jedlińsku można obejrzeć także występy kapel ludowych, wyroby rękodzielnicze na stoiskach wystawionych przez twórców ludowych.

Widowisko przetrwało do naszych czasów dzięki ks. Janowi Kloczkowskiemu, który spisał przebieg ludowego obrzędu w XIX wieku. Był proboszczem w Jedlińsku, a także historykiem-amatorem. Założył i prowadził kronikę parafialną, będącą bogatym źródłem informacji o ówczesnym Jedlińsku. Jego imię nosi Muzeum Ziemi Jedlińskiej.

W tym roku "Jedlińskie Zapusty" potrwają trzy dni. W niedzielę 6 marca o godz. 15.00 odbędzie się tzw. "Kusa niedziela", czyli bal karnawałowy dla mieszkańców i zaproszonych gości. Przygotowano również program artystyczny w wykonaniu młodzieży z Jedlińska oraz występ Doroty Bębenek z Krakowa z zespołem "Biesiada".

Z kolei w poniedziałek 7 marca w Publicznej Szkole Podstawowej Jedlińsku odbędą się małe formy teatralne prezentowane w ramach konkursu przez młodzież z placówek oświatowych z terenu gminy. Będzie też spektakl teatralny "Na Dworze Yoricka" w wykonaniu absolwentów wydziału Lalkarskiego PWST w Krakowie. Wtorek, 8 marca o godzinie 15.50 rozpocznie się widowisko plenerowe "Ścięcie śmierci".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Ścięcie śmierci" w Jedlińsku koło Radomia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.