Scorsese i film o prześladowaniach chrześcijan

Scorsese i film o prześladowaniach chrześcijan
(fot. sbclick / flickr.com / CC BY)
KAI / drr

Wybitny amerykański reżyser filmowy Martin Scorsese rozpoczyna we wrześniu na Tajwanie pracę nad swoim najnowszym filmem pt. "Cisza". Film ma być adaptacją powieści japońskiego pisarza katolickiego, autora wielu bestsellerów, Shusaku Endo o tym samym tytule, a poświęconą prześladowaniom chrześcijan w XVII w. w Japonii.

Oparta na historycznych faktach powieść "Cisza" (przetłumaczona na polski nosi tytuł "Milczenie") Shusaku Endo (1923-1996) napisał w 1966 r. Dotyczy ona czasów prześladowania chrześcijan w Japonii z początku XVII wieku w czasie rządów rodu Tokugawa.

Opowiada historię młodego portugalskiego jezuity, który zostaje wysłany do Kraju Kwitnącej Wiśni, aby wspomóc lokalnych katolików i sprawdzić, czy jeden z pracujących tam już jezuitów, ks. Cristovao Ferreira nie został apostatą. Ks. Ferreira to postać autentyczna. Był zakonnikiem, który poddany torturom wyrzekł się chrześcijaństwa i został buddyjskim mnichem. Napisał też traktat teologiczny przeciwko chrześcijaństwu.

Powieściowy ks. Rodrigues przybył do Japonii w 1638 r. wraz ze swym towarzyszem ks. Francisco Garrpe. Zakonnicy spotkali się z sytuacją okrutnego prześladowania chrześcijan, którzy musieli się ukrywać i żyli w wielkim rozproszeniu. Przedstawiciele rodu Tokugawa zmuszali podejrzanych o wyznawania chrześcijaństwa do deptania drewnianych lub kamiennych wizerunków ukrzyżowanego Chrystusa, tzw. fumi-e. Tych, którzy nie chcieli tego uczynić więziono i skazywano na śmierć. Wielu wyznawców Chrystusa, aby zachować życie, deptało święte obrazy, by później żyć w poczuciu wstydu i hańby.

DEON.PL POLECA

Powieść przedstawia w przejmujący sposób prześladowania wiernych Kościołowi i przeżycia samego ks. Rodriguesa, który zostaje zdradzony przez współtowarzysza. W kulminacyjnym momencie zakonnik ma zdeptać wizerunek Chrystusa i wtedy oblicze Ukrzyżowanego zaczyna przemawiać do niego. "Patrząc na niego smutno te oczy mówiły: Depcz! Możesz deptać! Ja po to istnieję, żebyście po mnie deptali - nie była to jednak twarz przepełniona majestatem i chwałą, jaką znał z Rzymu, ale zraniona głowa Zbawiciela, który mówi: Zdepcz mnie, zdepcz. Po to w końcu przyszedłem" - brzmi przejmujący fragment powieści, za którą Endo otrzymał w 1966 r. Nagrodę im. Tanizakiego.

W realizacji tego historycznego eposu Scorsese będą wspomagali liczni, światowej sławy eksperci religijni, m. in. jezuici - ks. James Martin z USA i ks. Renzo de Luca z Argentyny.

W filmie mają wystąpić Andrew Garfield, Adam Driver, Ken Watanabe, Liam Neeson.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Scorsese i film o prześladowaniach chrześcijan
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.