ŚDM: katechezy z biskupami świata

ŚDM: katechezy z biskupami świata
(fot. EPA/CHEMA MOYA)
Logo źródła: Radio Watykańskie L. Wilczak SJ / Radio Watykańskie

Dziś młodzi spotykają się na katechezach. Są one istotną częścią Światowych Dni Młodzieży. Głoszą je zaproszeni do Madrytu biskupi. Tym razem młodzi mogą wysłuchać nauk w 30 językach w 262 miejscach.

W języku polskim katechezy głosi siedmiu biskupów: kard. Kazimierz Nycz (Warszawa), bp Henryk Tomasik (Radom), bp Krzysztof Nitkiewicz (Sandomierz), bp Andrzej Czaja (Opole), bp Wojciech Polak (Gniezno) i bp Marek Mendyk (Legnica). Tematyka tej i kolejnych dwóch katechez powiązana jest z hasłem tegorocznego spotkania Zakorzenieni i zbudowani na Chrystusie, mocni w wierze (Kol 2,7).

- Staraliśmy się przede wszystkim wspólnie zobaczyć, jak ważną rzeczywistością dla młodego człowieka jest wiara - mówi bp Wojciech Polak, który głosił katechezę dla polskiej młodzieży. - Tak jak pokazuje Katechizm Młodych YouCat, podzieliłem katechezę na trzy części. Najpierw starałem się uchwycić, czym właściwie jest wiara; następnie zastanawialiśmy się nad tym, w jaki sposób wierzyć; i na zakończenie odpowiadaliśmy na pytanie Benedykta XVI, jak kształtować wiarę prawdziwą, dojrzałą, żeby nie była ona - jak mówi nam Papież - jedynie na poziomie uczuć, emocji, czy też katechizmu wyniesionego z dzieciństwa.

Młodzież na pytanie czym jest wiara odpowiadała różnie, ale przede wszystkim, że jest to zaufanie.

Niektórzy biskupi nawiązywali w swych katechezach do orędzia Benedykta XVI na Światowe Spotkanie Młodzieży. - Starałem się pokazać - powiedział Radiu Watykańskiemu bp Andrzej Czaja - jak bardzo dzisiaj potrzeba, by wywyższono Syna Człowieczego, ponieważ mamy do czynienia z milczącą apostazją, zwłaszcza jeśli chodzi o Europę. Ordynariusz opolski przypomniał, że Benedykt XVI mówi w swoim orędziu wręcz o amnezji, o zapomnieniu Pana Boga. - W tej sytuacji człowiek się wynaturza, wykorzenia. Ponieważ jego konstytucja jest taka, a nie inna. Jest bytem w relacji, w odniesieniu do Boga. Jeżeli w tej komunii z Bogiem żyje, wtedy jest człowiekiem, który ma podstawy do tego, żeby myśleć o zintegrowanej tożsamości. Stąd właśnie apel, abyśmy my chrześcijanie zakorzenili się bardziej w Chrystusie - dodał bp Czaja.

W czasie wolnym od Wydarzeń Centralnych odbywa się także wiele innych ciekawych wydarzeń, w ramach tak zwanego Programu kulturalnego. Dzisiaj Dzień kina. W Szesnastu salach wyświetlane są filmy, krótkometraże i dokumenty. Wśród nich pojawiły się także dwa polskie obrazy: "Katyń" i "Popiełuszko". Oprócz możliwości obejrzenia tych i wielu innych filmów, młodzi spotykają się z reżyserami, twórcami i aktorami wielu produkcji kinowych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

ŚDM: katechezy z biskupami świata
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.