ŚDM: potrzeba jeszcze ok. 8 tys. polskich wolontariuszy

ŚDM: potrzeba jeszcze ok. 8 tys. polskich wolontariuszy
(fot. shutterstock.com)
KAI / psd

Do pomocy w Światowych Dniach Młodzieży zarejestrowało się do tej pory ponad 10 tys. wolontariuszy z Polski. Komitet Organizacyjny szacuje, że potrzeba przyjąć jeszcze ok. 8 tys. osób znad Wisły. Rekrutacja polskich wolontariuszy na ŚDM trwa do końca kwietnia.

"To co odróżnia ŚDM od wszystkich innych równie dużych wydarzeń, także wizyt papieskich to fakt, że ŚDM przygotowują młodzi dla młodych" - mówiła Dorota Abdelmoula dodając, że to właśnie wolontariusze są ambasadorami i wizytówkami ŚDM.

Głównymi obowiązkami wolontariuszy będą: opieka nad pielgrzymami, ich przyjmowanie (na dworcach, przystankach i lotniskach), udzielanie im informacji, praca w centrum prasowym, tłumaczenia (ustne i pisemne), organizacja i logistyka podczas wydarzeń, przygotowywanie miejsc katechez i innych spotkań, opieka nad grupami w parafiach (wyżywienie i zakwaterowanie) i w innych punktach na terenie archidiecezji krakowskiej, które będą służyć jako miejsca zakwaterowania pielgrzymów. "Wolontariusz będzie wszędzie tam, gdzie będzie pielgrzym" - mówią organizatorzy ŚDM.

Wolontariusze, tak jak pozostali pielgrzymi uiszczają składkę partycypacyjną (ale odpowiednio niższą), bo w pierwszej kolejności są uczestnikami ŚDM. Warunkiem zostania wolontariuszem ŚDM jest pełnoletniość i komunikatywna znajomość języka angielskiego. Szczegóły znajdują się na stronie www.krakow2016.com.

DEON.PL POLECA

Jak poinformowała Anna Muszyńska z departamentu wolontariatu Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016, zakończyła się już rekrutacja wolontariuszy zagranicznych. W Polsce będzie służyło 3 tys. obcokrajowców z 63 krajów - najwięcej z Włoch, Hiszpanii, Brazylii, Argentyny, Wenezueli i Meksyku, ale przyjadą także ochotnicy z takich odległych zakątków świata jak Haiti, Trynidad i Tobago, Chin, Korei Południowej, Jordanii.

Wolontariusze zagraniczni będą pomagać głównie w działach tłumaczeń, przy stronach internetowych i mediach społecznościowych w rodzimych językach. Będą także pomagać przy organizacji katechez w parafiach.

Wolontariusze zagraniczni w sumie porozumiewają się w około 30 różnych językach. Będą pracować przez 12 dni lipca po ok. 6-8 godzin każdego dnia. Jak wyliczyła rzeczniczka ŚDM, jest to łącznie milion osiemset godzin służby.

W Komitecie Organizacyjnym pracuje także 42 wolontariuszy długoterminowych. Organizatorzy ŚDM zapewniają im zakwaterowanie, wyżywienie, bilet miesięczny i kartę do telefonu. Część z tych wolontariuszy jest wydelegowanych przez swoje episkopaty, które wspierają swoich reprezentantów.

W niedzielę 31 lipca, tuż przed odlotem z Polski, papież Franciszek spotka się ze wszystkimi wolontariuszami na Tauron Arenie w Krakowie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

ŚDM: potrzeba jeszcze ok. 8 tys. polskich wolontariuszy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.