ŚDM w Krakowie już ze świętym Janem Pawłem

ŚDM w Krakowie już ze świętym Janem Pawłem
(fot. Grzgorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / pz

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r. będą spotkaniem z już świętym Janem Pawłem II - powiedział kard. Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich, który gościł na Jasnej Górze. W Kaplicy Matki Bożej purpurat celebrował Mszę św., dziękując za Światowy Dzień Młodzieży w Rio i zawierzając trzyletnią drogę przygotowań do spotkania młodych z całego świata w Polsce.

Kard. Ryłko za Prymasem Stefanem Wyszyńskim powiedział, że przybył do Maryi Jasnogórskiej na "tę polską ubłagalnię" z dwiema intencjami: "dziękując wstawiennictwu Matki Najświętszej za dar Światowego Dnia Młodzieży w Brazylii, pragnę zawierzyć Matce Bożej Częstochowskiej trzyletnią drogę przygotowania do Światowego Dnia Młodzieży w Krakowie w 2016 r.".

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich zachęcał, by wszyscy Polacy podjęli modlitwę przed spotkaniem młodych w Krakowie.

Jako wyraz pamięci modlitewnej pielgrzym z Rzymu otrzymał od paulinów ryngraf Matki Bożej Jasnogórskiej.

Kard. Stanisław Ryłko, obecnie przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich niemal od samego początku związany jest z organizacją Światowych Dni Młodzieży. Jak podkreśla, spotkania młodych to święto wiary, z którym wiele osób związało się na całe życie. Gość z Watykanu zauważył, że światowe zjazdy młodzieży to "to wielki dar, to wielkie święto Kościoła, zwłaszcza tego młodego".

Przypomniał, że Kościół w młodych jest zawsze młody. - Papież Franciszek uświadomił nam w Brazylii, że przeżywać wiarę trzeba w duchu młodości, bo kto idzie przez życie z Chrystusem nie starzeje się - powiedział purpurat.

Podkreślił, że ostatnie spotkanie młodych było szczególnym darem, bo po 26 latach od ich zainicjowania, ich obchód wrócił do Ameryki Łacińskiej, która jest młodym kontynentem, także młodym pod względem katolickim. - To spotkanie było też wyjątkowe z tego względu, że przygotował je Benedykt XVI, a celebrował jego następca papież Franciszek - powiedział kard. Ryłko. Zauważył, że było to szczególne doświadczenie Kościoła pełnego dynamizmu i spontanicznej radości wiary. - Tego Europa, stary kontynent, musi uczyć się od Ameryki Łacińskiej, przede wszystkim tej radości wiary - powiedział kardynał.

Przewodniczący papieskiej Rady ds. Świeckich przypomniał też, że "siłą Kościoła latynoamerykańskiego jest ludowa pobożność maryjna, która jest wielkim kapitałem duchowym". Podkreślił, że akurat ten aspekt przezywania wiary jest nam Polakom bardzo bliski i dobrze go rozumiemy. - Cechą polskiej religijności jest zakorzenienie maryjne, z którego wynika radość wiary i młodość wiary, co najbardziej widać w pielgrzymkach pieszych przybywających na Jasną Górę - powiedział gość z Watykanu.

To dlatego, jego zdaniem, wiążemy wielkie nadzieje ze spotkaniem młodych w Krakowie. - Będzie to nowe spotkanie z osobą już świętego Jana Pawła II, który zainicjował spotkania młodzieży - dodał kard. Ryłko. Przypomniał, że utworzenie ŚDM było w całym długim pontyfikacie papieża z Polski profetyczną decyzją. "Tym duchem Kościół żyje do dzisiaj, widać jak Kościół tego potrzebuje, jak dużo z tego czerpie, jak korzystają z tego kapłani i biskupi, jak widzą potrzebę i radość pracy z młodzieżą" - powiedział purpurat.

Zdaniem kard. Ryłki, spotkania młodych są najlepszą inwestycją nie tylko dla Kościoła, ale także dla kraju. - Kraj buduje się nie tylko inwestując w drogi, w gospodarkę, ale inwestując w młodych - podkreślił kardynał. Dodał, że choć niektórzy zarzucają, że spotkania młodych sporo kosztują, to jednak "to nie są koszty, to jest inwestycja w przyszłość, to inwestycja w nadzieję a bez nadziei żaden naród nie może przetrwać". - Światowe Spotkanie Młodych w Krakowie będzie okazją, by Polska mogła sobie uświadomić, że to jest inwestycja w naszą Ojczyznę, w jej przyszłość i przyszłość całego kontynentu - podkreślił kard. Ryłko.

Pierwsze Światowe Dni Młodzieży zorganizowano w 1985 roku w Rzymie, a następne dwa lata później w Buenos Aires. Kard. Stanisław Ryłko wspomina, że ówczesne spotkania były znacznie krótsze i skromniejsze.

Tegoroczny Światowy Dzień Młodzieży odbył się w Brazylii. W 2016 r. ŚDM zostanie zorganizowany w Krakowie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

ŚDM w Krakowie już ze świętym Janem Pawłem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.