Sekretarz w Kongregacji Duchowieństwa: kapłaństwo to nie hobby

Sekretarz w Kongregacji Duchowieństwa: kapłaństwo to nie hobby
(fot. cathopic.com)
KAI / kk

Sekretarz ds. seminariów duchownych w Kongregacji ds. Duchowieństwa abp Jorge Carlos Patrón Wong oświadczył, że „Kościół musi upewnić się”, że kandydaci do kapłaństwa są „odpowiedni”, gdyż jest ono „służbą w imieniu Kościoła”, a nie prywatnym hobby.

Wskazał na konieczność sprawdzenia „dojrzałości ludzkiej” kandydata, gdyż „nie każdy może poświęcić się tej posłudze kościelnej w pełnym wymiarze czasu i na całe życie”.

Zaznaczył, że weryfikacja kandydata dotyczy m.in. „szczerości intencji” i wolności podejmowanej decyzji. Dodał, że trzeba potwierdzić, że chodzi tu o „powołanie przez Boga”, a nie o „samopowołanie”.

Meksykański hierarcha mówił o tym 27 stycznia w Madrycie podczas promocji książki „Discernimiento vocacional” (Rozeznawanie powołaniowe), której autor, ks. Enrique Tapia z Legionu Chrystusa, inspirował się nauczaniem św. Jana z Ávili, patrona hiszpańskiego duchowieństwa.

Arcybiskup wyjaśnił, że rozeznawanie nie odbywa się wyłącznie w chwili wstępowania do seminarium, ale trwa w ciągu całego życia, gdyż jest związane z „kształtowaniem chrześcijańskiego sumienia”. Przestrzegł, że kapłaństwo nie może sprowadzać się do „zwykłej działalności praktycznej”, do bycia „urzędnikiem”, jak mawia papież Franciszek, lecz ma wyrażać się w „stylu życia”.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
kard. Gerhard Ludwig Müller

 „Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam”

Drogowskazy dla kapłanów w XXI wieku

Kościół można porównać do domu postawionego na skale, w którym duchowni mają szczególną, służebną rolę. Jej spełnianie staje się...

Skomentuj artykuł

Sekretarz w Kongregacji Duchowieństwa: kapłaństwo to nie hobby
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.