Senat: wystawa o św. Maksymilianie Kolbe

Zobacz galerię
Senat: wystawa o św. Maksymilianie Kolbe
Rok 2011 senatorowie ogłosili Rokiem św. Maksymiliana, z okazji przypadającej 14 sierpnia 70. rocznicy śmierci męczeńskiej franciszkanina. (fot. Ponad 100 zdjęć, w tym wiele dotąd niepublikowanych, oraz rękopisy obliczeń matematycznych i projekty wynalazków znalazły się na wystawie „Kolbe. Historia życia św. Maksymiliana”, jaką 15 czerwca otwarto w gmachu Senatu RP. (fot. PAP/Radek Pietruszka)
KAI / psd

Ponad 100 zdjęć, w tym wiele dotąd niepublikowanych, oraz rękopisy obliczeń matematycznych i projekty wynalazków znalazły się na wystawie „Kolbe. Historia życia św. Maksymiliana”, jaką 15 czerwca otwarto w gmachu Senatu RP. Rok 2011 senatorowie ogłosili Rokiem św. Maksymiliana, z okazji przypadającej 14 sierpnia 70. rocznicy śmierci męczeńskiej franciszkanina.

Wystawa „Kolbe. Historia życia św. Maksymiliana” ma przypomnieć postać zakonnika z Niepokalanowa, który w 1941 r. oddał życie za współwięźnia z obozu w Auschwitz.

 Na 25 planszach widnieje ponad 100 zdjęć św. Maksymiliana z różnych okresów jego życia. Fotografie pochodzą z archiwum klasztoru ojców franciszkanów w Niepokalanowie. Sekcje wystawy podzielono chronologicznie, odnosząc je do kolejnych etapów życia franciszkanina, m.in. okresu formacyjnego, posługi w Niepokalanowie i na misjach w Japonii oraz osadzenia w Auschwitz.

 Na ekspozycji można zobaczyć rękopisy, dokumenty, fotokopie listów, a także notatki z obliczeń matematycznych i projekty wynalazków. Są to różne prototypy telegrafów (tzw. piszący prosty, złożony oraz aparat zapisujący mowę i głosy natury) a nawet model statku kosmicznego. Nowoczesną techniką o. Maksymilian interesował się bowiem przez całe życie – w 1936 r. był jednym z pierwszych pasażerów kolei linowej na Kasprowy Wierch, a w 1938 roku uczestniczył w Berlinie w pierwszym pokazie telewizyjnym. W tym samym roku na terenie swojego klasztoru założył pierwsze w Polsce katolickie Radio Niepokalanów, planował również budowę lotniska.

 Wystawę otworzył wicemarszałek Senatu Marek Ziółkowski, który przypomniał, że ekspozycja prezentowana jest w ramach ogłoszonego przez Senat Roku Kolbiańskiego. Uczyniono to uchwałą z 21 października 2010 roku dla „uczczenia życia i moralnej postawy tego wybitnego Polaka i kapłana, obrońcy godności człowieka, wzorca cnót, autorytetu moralnego, bohatera o heroicznej odwadze, wychowawcy, społecznika, a także obywatela świata, który w imię solidarności z drugim człowiekiem podjął cierpienie i oddał życie”.

 Ziółkowski zaznaczył, że postać św. Maksymiliana jest szeroko znana głównie z perspektywy ostatnich tygodni jego życia - "tej wspaniałej ofiary, której dokonał i która wynikała z głębokiej wiary i z miłości do drugiego człowieka". - Wystawa pokazuje jednak, że było w jego życiu wiele innych, interesujących elementów. Pokazuje całą, 47-letnią, drogę życia świętego, który działał na wielu polach" - powiedział Ziółkowski, przypominając nie tylko zaangażowanie organizatorskie, duszpasterskie i misyjne św. Maksymiliana, ale też jego zainteresowania wynalazcze.

 O. Wiesław Pyzio OFM Conv, wikariusz warszawskiej prowincji franciszkanów, zaznaczył, że już samo imię świętego mówi wiele o jego życiu. "On całe swoje życie chciał przeżyć w sposób maksymalny: jako człowiek, jako chrześcijanin i jako zakonnik" - powiedział.

 Uzupełnieniem wystawy jest album pod tym samym tytułem, w którym zamieszczono ok. 300 fotografii oraz wypowiedzi osób, które znały świętego.

 We wstępie do tego wydawnictwa kard. Kazimierz Nycz przypomniał, że w czasie kanonizacji o. Kolbe papież Jan Paweł II nazwał go „patronem trudnych czasów”. Metropolita warszawski dodał, że „pod pewnymi względami i my żyjemy w trudnych czasach, wymagających od nas dokonywania wyborów moralnych, aby nie zaprzeć się Chrystusa, dochowując wierności kapłańskiej, małżeńskiej, wierności Dekalogowi czy ewangelicznemu Przykazaniu Miłości, będącym sprawdzianem naszego człowieczeństwa oraz wiary”.

 Kard. Nycz zwrócił uwagę, że o. Maksymilian „pioniersko wprzągł nowoczesne media, w tym środki komunikacji społecznej, w dzieło ewangelizacji”.

 Wystawa i album powstały w Wydawnictwie Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie, a ich autorem jest Tomasz Krzyżak, dziennikarz i publicysta specjalizujący się w tematyce religijnej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Senat: wystawa o św. Maksymilianie Kolbe
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.