Senatorowie w obronie praw katolików

KAI/ im

Grupa senatorów z różnych ugrupowań chce przyjęcia uchwały w sprawie udziału świeckich i duchownych katolików w debacie publicznej. Zdaniem parlamentarzystów, takie prawo jest przynależne katolikom z racji posiadania przez nich "pełni praw przysługujących obywatelom polskim" oraz "z tytułu zagwarantowanej konstytucyjnie wolności religijnej".

Wnioskodawcy tłumaczą, że projekt jest reakcją na antyklerykalne wystąpienia członków Ruchu Palikota, którzy "głoszą pogląd, jakoby hierarchowie Kościoła Katolickiego nie mieli prawa wypowiadać się publicznie powołując się na swoją funkcję". Inicjatywą grupy wnioskodawców ma się zająć w najbliższy wtorek senacka Komisja Ustawodawcza.

Autorami projektu uchwały jest dziewięciu senatorów z różnych ugrupowań oraz bezpartyjnych, w tym m.in. Jan Filip Libicki, Kazimierz Jaworski i Jan Maria Jackowski.

DEON.PL POLECA

Senatorowie argumentują, że wobec "pojawiających się coraz częściej negatywnych uwag i opinii, dotyczących uczestnictwa świeckich i duchownych katolików w debacie publicznej", osoby te mają pełne i oczywiste prawo do prezentowania swego stanowiska w debacie publicznej. Prawo to świeccy i duchowni katolicy mają "chociażby z racji posiadania pełni praw, przysługujących obywatelom polskim".

Autorzy projektu uchwały chcą ponadto, by Senat RP zauważył, iż "także wyjątkowa rola duchowa i społeczna, jaką przez wieki pełnił i pełni dla Polaków Kościół Katolicki, sama w sobie daje im oczywiste prawo do równoprawnego uczestnictwa w dyskursie publicznym".

W ostatnim punkcie uchwały czytamy, że "Senat RP wzywa te wszystkie siły polityczne, które starają się budować swoją obecność w debacie publicznej na kwestionowaniu prawa Kościoła do równoprawnego w niej udziału, do zaprzestania tego typu działań".

W uzasadnieniu zgłoszenia uchwały senatorowie wyjaśniają, co skłoniło ich do zajęcia stanowiska.

"Przedstawiciele parlamentarnego ugrupowania Ruch Palikota publicznie głoszą pogląd, jakoby hierarchowie Kościoła Katolickiego nie mieli prawa wypowiadać się publicznie powołując się na swoją funkcję, gdyż stanowi to naruszenie demokracji i rozdziału Kościoła od państwa. Stanowczo protestujemy przeciwko takiemu stawianiu sprawy. Tego typu poglądy stanowią nawiązanie do najgorszych lewicowo-totalitarnych tendencji, które dokonały duchowego spustoszenia naszego kontynentu w ciągu kilku ostatnich wieków i pociągnęły za sobą miliony ofiar" - stwierdzają parlamentarzyści.

Jak tłumaczą senatorowie, Kościół katolicki działa legalnie w Polsce i podobnie jak wszystkie inne podmioty korzysta z gwarancji konstytucyjnych, w tym z gwarancji wolności słowa. "Wzywanie do pozbawienia tych praw jest jawnym dążeniem do złamania podstawowych zasad ustawy zasadniczej" - napisali w uzasadnieniu uchwały.

Nad projektem uchwały debatować będzie w najbliższy wtorek 25 września senacka Komisja Ustawodawcza.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Senatorowie w obronie praw katolików
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.