Sensacyjne odkrycie średniowiecznych dokumentów Kościoła
W mieście Figueira da Foz na zachodzie Portugalii odnaleziono niezwykle cenne średniowieczne dokumenty kościelne, w tym manuskrypty z XI wieku. Znalezisko, odkryte przypadkowo na śmietniku, rzuca nowe światło na funkcjonowanie portugalskich parafii, diecezji oraz zakonów w średniowieczu.
- W mieście Figueira da Foz odkryto średniowieczne manuskrypty kościelne, w tym dokumenty z XI wieku.
- Dokumenty zawierały informacje o zarządzaniu parafiami, dziesięcinie, spadkach oraz działalności zakonów.
- Jeden z listów należał do króla Portugalii Alfonsa V i został wystawiony na sprzedaż w sklepie internetowym.
- Znalezisko przypadkowo odkryto na śmietniku, a właściciel manuskryptów zgodził się je przekazać za wynagrodzeniem.
- Odkrycie wzbogaca wiedzę o średniowiecznym Kościele i historii Portugalii.
Bezcenna spuścizna średniowiecznego Kościoła
Odnalezione dokumenty obejmują pisma dotyczące zarządzania parafiami i diecezjami, a także działalności zgromadzeń zakonnych. Najstarszy z nich pochodzi z XI wieku, czyli z czasów poprzedzających ukształtowanie się państwa portugalskiego.
Wśród znalezisk znajduje się XV-wieczny list dotyczący obiektu sakralnego należącego do zakonu Augustianów oraz pisma związane z płaceniem dziesięciny i sprawami spadkowymi. Szczególną uwagę zwraca list króla Portugalii Alfonsa V, który ujawniono po wystawieniu go na sprzedaż w sklepie internetowym.
Znalezione na śmietniku
Manuskrypty zostały przypadkowo odkryte przez mieszkańca Figueira da Foz, który natrafił na nie na jednym ze śmietników. Dokumenty były zawinięte w gazety z lat 70. XX wieku. Właściciel jednej z kawiarni, który posiadał znalezisko, nie zdawał sobie sprawy z jego wartości historycznej.
Po opublikowaniu oferty sprzedaży jednego z listów w Internecie, sprawą zainteresowało się portugalskie archiwum państwowe (ANTT). Dochodzenie wykazało, że mężczyzna był w posiadaniu nie tylko XV-wiecznych pergaminów, ale również dokumentów sięgających XI wieku.
Odzyskane skarby historii
Po negocjacjach właściciel znaleziska zgodził się przekazać dokumenty portugalskiemu archiwum w zamian za wynagrodzenie. Władze ANTT podkreślają, że odkrycie tych dokumentów stanowi ważny krok w badaniach nad historią średniowiecznej Portugalii i jej Kościoła.
Źródło: KAI / jh
Skomentuj artykuł