"Bez miłosierdzia nie ma sprawiedliwości"

(fot. CTV)
PAP / kn

O miłosierdziu jako warunku sprawiedliwości mówił dziś Franciszek podczas dzisiejszej porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty.

Komentując czytania liturgiczne, oraz nawiązując do jednego z fragmentów Ewangelii papież skupił się w swej refleksji nad postaciami trzech kobiet oraz trzech sędziów i zauważył, że ludzie często doświadczają dziś osądu pozbawionego miłosierdzia.

Trzy kobiety wspominane przez papieża to niewinna Zuzanna, o której mówi pierwsze dzisiejsze czytanie (Dn 13,41-62), następnie kobieta pochwycona na cudzołóstwie, dla której uczeni w Piśmie i faryzeusze żądają kary śmierci (J 8,1-11) oraz uboga wdowa domagająca się sprawiedliwości (Łk 18, 1-8). Franciszek zauważył, że według niektórych Ojców Kościoła wszystkie trzy są alegorycznym wyobrażeniem Kościoła: Kościoła świętego, grzesznego, i potrzebującego pomocy. Natomiast trzej sędziowie są źli, zdemoralizowani.

DEON.PL POLECA

Mówiąc o uczonych w Piśmie i faryzeuszach, domagających się egzekucji cudzołożnicy Ojciec Święty podkreślił, że ich serca były zdemoralizowane surowością, czuli się czystymi, bo przestrzegali litery prawa, ale nie byli święci, gdyż surowość tego typu może się rozwijać jedynie wówczas, gdy dana osoba prowadzi podwójne, obłudne życie. "Ci, którzy surowo osądzają Kościół prowadzą podwójne życie. Z taką surowością nie da się nawet oddychać" - stwierdził papież.

Z kolei Franciszek poświęcił uwagę dwóm starym sędziom szantażującym Zuzannę, aby się im oddała, lecz ona się opierała. Zauważył, że ich serca były zdemoralizowane przez pożądliwość, która z czasem stawała się coraz straszliwsza, coraz gorsza. Wreszcie przypomniał sędziego, którego uboga wdowa prosiła o wymierzenie sprawiedliwości. Ów sędzia Boga się nie bał i nie liczył się z ludźmi, oni go nie obchodzili, myślał tylko o sobie. Był aferzystą, który na sądzeniu zbijał fortunę. Był zdemoralizowany pieniądzmi, prestiżem. "Ci sędziowie - aferzysta, przewrotni, rygoryści nie wiedzieli co to jest miłosierdzie" - zauważył Ojciec Święty.

"Demoralizacja odwodziła ich od zrozumienia miłosierdzia, bycia miłosiernymi. A Biblia nam mówi, że właśnie w miłosierdziu mieści się słuszny osąd. Zaś trzy kobiety - święta, grzeszna i potrzebująca będące alegorycznym wyobrażeniem Kościoła - cierpią z powodu tego braku miłosierdzia. Także dzisiaj lud Boży, gdy napotyka na takich sędziów, cierpi z powodu osądu bez miłosierdzia, zarówno w życiu cywilnym, jak i kościelnym. A gdzie nie ma miłosierdzia, tam nie ma też sprawiedliwości. Kiedy lud Boży dobrowolnie przychodzi prosząc o przebaczenie, aby być osądzonym jakże często znajduje jednego z tych sędziów" - powiedział papież. Dodał, że znajduje przewrotnych, usiłujących go wykorzystać, nie dających tlenu duszy, nie dających nadziei, znajduje rygorystów, surowo krających w ludziach skruszonych, to co sami skrywają w swej duszy. To jeden z najcięższych grzechów - zaznaczył Franciszek.

Na zakończenie Ojciec Święty uznał za jedne z najpiękniejszych słowa dzisiejszej Ewangelii: "Nikt cię nie potępił?" - "Nikt, Panie! Rzekł do niej Jezus: I Ja ciebie nie potępiam" - jedno z najpiękniejszych, gdyż pełne są miłosierdzia - zaznaczył papież.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Bez miłosierdzia nie ma sprawiedliwości"
Komentarze (9)
jazmig jazmig
23 marca 2015, 20:35
[url]http://nasygnale.pl/kat,1025185,wid,17229378,martykul.html?ticaid=6148e6[/url]
D
Danuta
23 marca 2015, 17:16
"Kobieto, gdzież oni są? Nikt cię nie potępił?" A ona odrzekła: "Nikt, Panie!" Rzekł do niej Jezus: "I Ja ciebie nie potępiam. - Idź, a od tej chwili już nie grzesz!".
jazmig jazmig
23 marca 2015, 14:49
Faryzeusze i uczeni w Piśmie domagali się tego, co wyznaczył Bóg jako karę za cudzołóstwo, a papież nie ma prawa tego krytykować. Papież ich osądził, ale oni dokonali tego wcześniej, bo jednak nie rzucili kamieniami, chociaż mieli do tego prawo. Z faktu, że jestem grzeszny nie wynika wcale, że nie mam prawa do sprawiedliwości. Miłosierdzie nie jest warunkiem sprawiedliwości, a bywa przyczyną niesprawiedliwości, jeżeli jest ono fałszywie rozumiane. Nie bez powodów Bóg kilka razy powtarza w różnych częściach Pisma Świętego, że sędziowie mają sądzić nie oglądając się na osoby, i nie sądzić łagodniej ani ubogich, ani bogatych, lecz wszystkich traktować w ten sam sposób.
R
rafi
23 marca 2015, 15:23
Jazmig, ktoś Ci kiedyś krzywdę wyrządził? Spotkała Cię jakaś niesprawiedliwość?
jazmig jazmig
23 marca 2015, 20:36
Rafi, mam dla ciebie radę: jeżeli nie potrafisz dyskutować merytorycznie, to siedź cicho.
A
Alfista
23 marca 2015, 13:36
Łeee uciął najważniejsze słowa: "Idź i nie grzesz więcej"
23 marca 2015, 13:40
A czemu akurat to najważniejsze słowa>?Nie ma tam przecież idż i nie grzesz więcej bo ...............
jazmig jazmig
23 marca 2015, 14:50
Tak, Franciszek jak zwykle poprawia Zbawiciela. Idź i nie grzesz więcej jest bardzo ważną wypowiedzą Chrystusa.
23 marca 2015, 13:30
Nic dodać , nic ująć.