Chrześcijanie europy powinni wspólnie odpowiadać na wyzwania

Chrześcijanie europy powinni wspólnie odpowiadać na wyzwania
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / ptt

Do pogłębienia współpracy, by jednym głosem odpowiadać na wyzwania współczesności wezwał Ojciec Święty chrześcijan Europy. Franciszek przyjął dziś na audiencji członków Komitetu Wspólnego Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) i Konferencji Kościołów Europejskich (KEK), wraz z ich przewodniczącymi: kard. Péterem Erdő i anglikańskim biskupem Christopherem Hillem.

Papież zauważył, że Komitet Wspólny CCEE i KEK ma wspierać proces ekumeniczny na naszym kontynencie, na którym także zaczęły się w przeszłości podziały między chrześcijanami. Przypomniał ważne wydarzenia na tej drodze, jakimi były Europejskie Zgromadzenia Ekumeniczne oraz zredagowana w roku 2001 w Strasburgu Karta Ekumeniczna. - Inicjatywy te są źródłem wielkiej nadziei na przezwyciężenie podziałów, choć jesteśmy świadomi, jak długa jest droga do pełnej i widzialnej jedności między wszystkimi wierzącymi w Chrystusa. W rzeczywistości jednak droga ta, mimo wszystkich trudności, jest już integralną część procesu pojednania i komunii, jakiego żąda od nas Pan i pozwala nam dokonywać, pod warunkiem, że będzie on przeżywany w miłości i prawdzie - powiedział Franciszek.

Ojciec Święty wyraził ubolewanie z powodu rozbieżności w prezentowaniu przez poszczególne Kościoły i wspólnoty kościelne ważnych kwestii antropologicznych i etycznych. Wezwał, aby je wspólnie przemyśleć w świetle Pisma Świętego i wspólnej tradycji. Patrząc bowiem razem na Jezusa Chrystusa możemy znaleźć wspólne odpowiedzi na pytania, jakie stawia dziś nam chrześcijanom współczesne społeczeństwo. - Im bliżej będziemy Chrystusa, tym bardziej będziemy zjednoczeni między sobą - podkreślił papież.

Franciszek zaznaczył, że Kościoły i wspólnoty kościelne Europy w obliczu nowych wyzwań mogą dać skuteczne odpowiedzi jedynie mówiąc jednym głosem. W tym kontekście wymienił ustawodawstwo, które w imię źle zrozumianej zasady tolerancji nie pozwala obywatelom na swobodne wyrażanie i pokojowe praktykowanie swoich przekonań religijnych.

Papież wskazał ponadto na kwestię napływu imigrantów do Europy. Wezwał Kościoły i wspólnoty kościelne naszego kontynentu do współpracy w promowaniu solidarności i gościnności. - Chrześcijanie Europy są wezwani, by wstawiać się przez modlitwę i aktywnie działać, aby wnieść dialog i pokój tam, gdzie obecnie toczą się konflikty - powiedział Ojciec Święty.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Chrześcijanie europy powinni wspólnie odpowiadać na wyzwania
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.