Chrześcijanie europy powinni wspólnie odpowiadać na wyzwania

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / ptt

Do pogłębienia współpracy, by jednym głosem odpowiadać na wyzwania współczesności wezwał Ojciec Święty chrześcijan Europy. Franciszek przyjął dziś na audiencji członków Komitetu Wspólnego Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) i Konferencji Kościołów Europejskich (KEK), wraz z ich przewodniczącymi: kard. Péterem Erdő i anglikańskim biskupem Christopherem Hillem.

Papież zauważył, że Komitet Wspólny CCEE i KEK ma wspierać proces ekumeniczny na naszym kontynencie, na którym także zaczęły się w przeszłości podziały między chrześcijanami. Przypomniał ważne wydarzenia na tej drodze, jakimi były Europejskie Zgromadzenia Ekumeniczne oraz zredagowana w roku 2001 w Strasburgu Karta Ekumeniczna. - Inicjatywy te są źródłem wielkiej nadziei na przezwyciężenie podziałów, choć jesteśmy świadomi, jak długa jest droga do pełnej i widzialnej jedności między wszystkimi wierzącymi w Chrystusa. W rzeczywistości jednak droga ta, mimo wszystkich trudności, jest już integralną część procesu pojednania i komunii, jakiego żąda od nas Pan i pozwala nam dokonywać, pod warunkiem, że będzie on przeżywany w miłości i prawdzie - powiedział Franciszek.

Ojciec Święty wyraził ubolewanie z powodu rozbieżności w prezentowaniu przez poszczególne Kościoły i wspólnoty kościelne ważnych kwestii antropologicznych i etycznych. Wezwał, aby je wspólnie przemyśleć w świetle Pisma Świętego i wspólnej tradycji. Patrząc bowiem razem na Jezusa Chrystusa możemy znaleźć wspólne odpowiedzi na pytania, jakie stawia dziś nam chrześcijanom współczesne społeczeństwo. - Im bliżej będziemy Chrystusa, tym bardziej będziemy zjednoczeni między sobą - podkreślił papież.

Franciszek zaznaczył, że Kościoły i wspólnoty kościelne Europy w obliczu nowych wyzwań mogą dać skuteczne odpowiedzi jedynie mówiąc jednym głosem. W tym kontekście wymienił ustawodawstwo, które w imię źle zrozumianej zasady tolerancji nie pozwala obywatelom na swobodne wyrażanie i pokojowe praktykowanie swoich przekonań religijnych.

Papież wskazał ponadto na kwestię napływu imigrantów do Europy. Wezwał Kościoły i wspólnoty kościelne naszego kontynentu do współpracy w promowaniu solidarności i gościnności. - Chrześcijanie Europy są wezwani, by wstawiać się przez modlitwę i aktywnie działać, aby wnieść dialog i pokój tam, gdzie obecnie toczą się konflikty - powiedział Ojciec Święty.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Chrześcijanie europy powinni wspólnie odpowiadać na wyzwania
Komentarze (1)
I
iks
7 maja 2015, 11:22
nazwy kontynentów piszemy wielką litera, a zatem: chrześcijanie Europy!!!!