Czy środowiska antykościelne wykorzystają pielgrzymkę?

Czy środowiska antykościelne wykorzystają pielgrzymkę?
(fot. PAP/EPA/TELENEWS)
KAI / kw

Pomimo, że wszyscy Amerykanie oczekują z entuzjazmem na papieża, niektóre środowiska obawiają się, że wizyta Franciszka może zostać negatywnie wykorzystana przez środowiska antykościelne.

O przygotowaniach do wizyty Ojca Świętego mówi w rozmowie z KAI ks. Kazimierz Chwałek, marianin, pracujący w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Stockbrigde obok Bostonu.

"Wielu Amerykanów oczekuje, że papież w czasie pielgrzymki podejmie tematy dotyczące imigracji, obecności Latynosów czy małżeństw homoseksualnych" - mówi ks. Chwałek. Zwraca uwagę, że Franciszek jest przyjmowany przez wszystkie środowiska, nawet liberalne, z wielką otwartością.

Jego wizyta będzie też znakiem leczenia ran i blizn po wielu skandalach pedofilii jakie dotknęły Kościół amerykański w poprzednich latach. Ks. Chwałek podkreśla, że w niektórych środowiskach istnieje obawa, że papieska wizyta zostanie wykorzystana przez środowiska antykościelne, aby przedstawić go w negatywnym świetle.

"Katolicy w USA wspominają poprzednie pielgrzymki: papieża Pawła VI do Nowego Jorku, Jana Pawła II, który siedmiokrotnie odwiedzał Stany Zjednoczone oraz ostatnią pielgrzymkę Benedykta XVI i pragną jak najlepiej przygotować się do obecnej wizyty "papieża miłosierdzia", jak często jest określany Franciszek" - mówi ks. Chwałek i d

Dodaje: "Katolicy modlą się za papieża. Ponadto jest wydawanych wiele materiałów formacyjnych i okolicznościowych czasopism poświęconych nauczaniu Franciszka".

Marianie w USA będą obecni przede wszystkim na dwóch miastach, które odwiedzi papież. Dom formacyjny zakonników w Waszyngtonie znajduje się bardzo blisko bazyliki Niepokalanego Poczęcia NMP, gdzie Franciszek kanonizuje 23 września bł. Junipera Sierra. Marianie będą także aktywnie uczestniczyć w VIII Światowym Spotkaniu Rodzin w Filadelfii.

Ks. Chwałek zwraca uwagę, że pielgrzymka papieża na Kubę nie zajmuje zbyt dużo miejsca w mediach amerykańskich. Prasa podkreśla przede wszystkim wkład Franciszka w przełom jaki nastąpił w relacjach pomiędzy Kubą a USA. Ks. Chwałek wyraża nadzieję, że wraz z rozpoczęciem pielgrzymki temat kubańskiego etapu papieskiej wizyty odbije się większym medialnym echem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Czy środowiska antykościelne wykorzystają pielgrzymkę?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.