"Papieska podróż długa, złożona, ale przepiękna"

"Papieska podróż długa, złożona, ale przepiękna"
(fot. © Mazur/catholicnews.org.uk)
KAI / pk

Podróż długa, złożona, ale przepiękna - tymi słowami ks. Federico Lombardi, dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej określił 10. papieską podróż zagraniczną.

W dniach 19-28 września Franciszek odwiedzi Kubę, Stany Zjednoczone, gdzie weźmie udział w VIII Światowym Spotkaniu Rodzin w Filadelfii oraz siedzibę ONZ w Nowym Jorku.

Ks. Lombardi na początku wspomniał o wizytach poprzednich papieży na Kubie. Obecnie Franciszek odwiedzi Hawanę, Hoguin i Santiago. W czasie Mszy św. na Placu Rewolucji Ojciec Święty udzieli I Komunii św. pięciu dzieciom, jako "znak nadziei i rozwoju Kościoła kubańskiego". Innymi ważnymi punktami programu - zdaniem watykańskiego rzecznika - są spotkanie z młodzieżą w stolicy Kuby i nawiedzenie sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia del Cobre w Santiago. W planie jest spotkanie papieża z przywódcą kubańskiej rewolucji 89-letnim Fidelem Castro. Nie jest jednak ustalona jego data i miejsce. Uzależnione jest to od jego stanu zdrowia.

Zdaniem ks. Lombardiego najważniejszym wydarzeniami wizyty w USA będą: kanonizacja w Waszyngtonie bł. Junipero Serra, wielkiego ewangelizatora kontynentu amerykańskiego z XVIII wieku oraz VIII Światowe Spotkanie Rodzin w Filadelfii. Ponadto papież wygłosi przemówienia do połączonych Izb Kongresu USA, w siedzibie ONZ w Nowym Jorku oraz będzie uczestniczył w modlitwie w Strefie Zero, miejscu pamięci ofiar 11 września 2001 roku.

Ks. Lombardi odniósł się także do doniesień o ewentualnym spotkaniu papieża z prezydentem Rosji, Władimirem Putinem. Jego zdaniem słowa abp Bernardito Auza, stałego obserwatora Stolicy Apostolskiej przy ONZ, że ma dojść do tego spotkania, zostały źle zinterpretowane. - Obecność prezydenta Putina nie jest przewidziana w Nowym Jorku w czasie papieskiej wizyty - zwrócił uwagę watykański rzecznik.

Podkreślił, że papież w czasie całej pielgrzymki będzie koncentrował się na pomocy ubogim i na pełnieniu dzieł miłosierdzia.

W sumie Franciszek wygłosi 26 przemówień: 8 na Kubie i 18 w USA. Powróci do Rzymu w poniedziałek 28 września.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Papieska podróż długa, złożona, ale przepiękna"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.