"Europa jako kontynent może zjednoczyć świat"

"Europa jako kontynent może zjednoczyć świat"
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
PAP / ml

Papież Franciszek powiedział, że Europa jest jedynym kontynentem, który może zjednoczyć świat. Delegacji francuskiego ruchu chrześcijańskiego mówił o trwającej obecnie "inwazji arabskiej" i dodał, że w przeszłości było wiele inwazji na Starym Kontynencie.

Słowa papieża ze spotkania w Domu Świętej Marty w Watykanie, do którego doszło we wtorek, przytoczył dwa dni później dziennik "L’Osservatore Romano".
- Świat widać lepiej z peryferii niż z centrum - mówił Franciszek około 30 przedstawicielom ruchu Poissons Roses i związanego z nim laboratorium idei Esprit Civique.
- Chiny - dodał - mają być może najstarszą, najgłębszą kulturę, ale tylko Europa ma powołanie do uniwersalności i służby. Nawiązał też do swego wystąpienia w Strasburgu, gdzie porównał Europę do "babci".
- Oto matka stała się babcią - stwierdził. Następnie zauważył: "Hiszpania i Włochy mają wskaźnik urodzin bliski zera. Francja lepiej daje sobie radę, bo stworzyła politykę prorodzinną, która sprzyja narodzinom".
Zapytany przez swych francuskich rozmówców o to, czy Europa może odmłodnieć i znów stać się matką, odparł: "Być matką to znaczy mieć dzieci".
- Jeśli Europa chce odmłodnieć, musi odnaleźć swoje korzenie kulturowe - oświadczył papież i zauważył, że spośród wszystkich państw zachodnich te ze Starego Kontynentu mają najmocniejsze i najgłębsze korzenie.
- Poprzez kolonizację korzenie te dotarły nawet do nowego świata. Lecz zapominając o swej historii Europa osłabia się, a zatem grozi jej to, że stanie się pustym miejscem - ocenił.
Również w kontekście Europy Franciszek, cytowany przez watykańską gazetę, stwierdził: "Możemy dziś mówić o arabskiej inwazji; to fakt społeczny".
- Ileż inwazji poznała Europa na przestrzeni swych dziejów, ale zawsze potrafiła przekroczyć samą siebie, iść naprzód, by potem przekonać się, jak rozwinęła się dzięki wymianie kultur - wyjaśnił papież. Następnie wyznał: "Czasem zastanawiam się, gdzie można znaleźć następnego (Roberta) Schumana czy (Konrada) Adenauera, tych wielkich założycieli Unii Europejskiej".
Zdaniem papieża polityka mylona jest z “przypadkowymi rozwiązaniami".
- Oczywiście, trzeba usiąść do stołu negocjacyjnego, ale tylko wtedy, gdy ma się świadomość, że należy coś stracić, aby wszyscy mogli skorzystać - wskazał.
Według Franciszka symbolem dobrej globalizacji powinien być wielościan, bo w takiej wizji, jak wyjaśnił, "wszyscy są zjednoczeni, ale każdy naród, każdy kraj zachowuje swą tożsamość, kulturę, bogactwo".
Wyraził opinię, że "każdy kraj powinien być laicki", bo jego zdaniem to coś "zdrowego".
- Jeśli jakiś kraj zamyka się przed zdrową koncepcją polityki, staje się więźniem, zakładnikiem ideologicznych kolonizacji, a ideologie są jadem polityki - oznajmił.
Można w jego opinii być zwolennikiem prawicy czy lewicy. - Ale ideologia odbiera wolność - ostrzegł.
- Ideolodzy wywołują we mnie strach - wyznał. Razem z ideologią potępił też kult pieniądza. Wśród zagrożeń wymienił "konsumistyczny narcyzm" i "wszystkie słowa kończące się na -izm".
- Kult pieniądza istniał zawsze, ale dzisiaj ten bałwochwalczy podziw stał się centrum systemu światowego - ocenił Franciszek.
DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Europa jako kontynent może zjednoczyć świat"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.