Franciszek: Eucharystia to antidotum na obojętność wobec potrzeb bliźnich

Franciszek: Eucharystia to antidotum na obojętność wobec potrzeb bliźnich
(fot. PAP/EPA/CLAUDIO PERI)
PAP / ms

"Nie dajmy się zarazić arogancją" - wzywał papież Franciszek w obchodzoną w niedzielę uroczystość Bożego Ciała. "Często ten, kto bardziej krzyczy, jest silniejszy, a ten, który jest bardziej rozzłoszczony, zdaje się mieć rację i uzyskuje poparcie" - zauważył.

Jest "smutno, gdy widzimy, z jaką łatwością się dzisiaj złorzeczy, pogardza, wyzywa. Ogarnięci zbytnim pośpiechem nie powstrzymujemy się i dajemy upust gniewowi na wszystko i na wszystkich" - powiedział papież podczas homilii w czasie mszy w parafii w rzymskiej dzielnicy Casal Bertone.

"Niestety często ten, kto bardziej krzyczy, jest silniejszy, a ten, który jest bardziej rozzłoszczony, zdaje się mieć rację i uzyskuje poparcie. Nie dajmy się zarazić arogancją, nie dajmy się ogarnąć goryczą, my, pożywający Chleb wszelką słodycz mający w sobie" - dodał.

Franciszek zauważył, że "w świecie stale staramy się zwiększać zyski, zwiększać obroty". Co jest celem? - pytał. "Dawanie czy posiadanie? Dzielenie się czy gromadzenie?".

DEON.PL POLECA


"Ekonomia Ewangelii rozmnaża dzieląc się, karmi rozdając, nie zaspokaja zachłanności nielicznych, lecz daje życie światu. Czasownikiem Jezusa nie jest «mieć», lecz «dawać»" - oświadczył. Papież nawiązał do fragmentu Ewangelii o rozmnożeniu chleba i słów Jezusa do uczniów: "Wy dajcie im jeść".

"Spróbujmy wyobrazić sobie ich rozumowanie: «Nie mamy chleba dla nas, a musimy myśleć o innych? Dlaczego mielibyśmy ich karmić, skoro przyszli, aby słuchać naszego Mistrza? Jeśli nie przynieśli jedzenia, niech wracają do domu lub dadzą nam pieniądze, a my kupimy»" - dodał. "Ale to nie są argumenty Jezusa" - podkreślił Franciszek.

Papież wyjaśnił następnie: "Jezus chce nam powiedzieć, że to, co posiadamy, przynosi owoce, o ile to dajemy. I nie ma znaczenia, czy jest to mało czy dużo". Taka postawa - zaznaczył - jest "antidotum na «przepraszam, ale mnie to nie dotyczy, nie mam czasu, nie mogę, to nie moja sprawa»".

Franciszek apelował o solidarność i gesty pomocy w Rzymie - "naszym mieście spragnionym miłości i troski, cierpiącym z powodu degradacji i opuszczenia, w obliczu tak wielu samotnych osób starszych, rodzin w trudnej sytuacji, młodych ludzi, którzy z trudem zarabiają na chleb i żywią swe marzenia".

Po papieskiej mszy jedną z ulic dzielnicy przeszła tradycyjna procesja.

Przed dwoma laty Franciszek przeniósł rzymskie obchody Bożego Ciała z czwartku na niedzielę, by mogło w nich wziąć więcej osób niż w dzień powszedni. Drugi rok z rzędu przewodniczył uroczystościom poza papieskimi bazylikami. Przed rokiem odprawił mszę w rzymskiej dzielnicy Ostia.

Pełny tekst homilii przeczytasz » TUTAJ «

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek

Mądrość przychodzi z wiekiem

Oni najlepiej rozumieją, że życie czasem się komplikuje. Gdy popełniamy błąd, stają przy nas. Osoby starsze to nieocenieni doradcy. Upływający czas zabrał im młodość, lecz dał mądrość.

Ta jedyna w swoim...

Skomentuj artykuł

Franciszek: Eucharystia to antidotum na obojętność wobec potrzeb bliźnich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.