Franciszek: kluczowa rola trzech słów

(fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl)
PAP / psd

O kluczowej roli, jaką w życiu małżeńskim i rodzinnym odgrywają trzy słowa: "czy mogę?", "dziękuję", "przepraszam" - mówił dziś papież podczas audiencji ogólnej. Jego słów wysłuchało dziś na placu św. Piotra około 25 tys. wiernych.

Ojciec Święty zauważył, że te trzy słowa otwierają drogę do dobrego życia w rodzinie. Zawierają one siłę, by chronić dom, także kiedy jest wiele trudności i prób. Natomiast ich brak stopniowo otwiera szczeliny, które mogą sprawić nawet jego upadek. Papież przestrzegł, aby nie był to tylko zewnętrzny przejaw dobrych manier, lecz by wypływały one z serca.

Przestawiając pierwsze ze wspomnianych słów: "czy mogę?", Franciszek zauważył, że wejście w życie drugiego, nawet gdy jest ono częścią naszego życia, wymaga delikatności postawy nieinwazyjnej, odnawiającej zaufanie i szacunek. Zaufanie nie upoważnia bowiem do brania wszystkiego za pewnik. A miłość, im bardziej jest intymna i głęboka, tym bardziej wymaga poszanowania wolności i zdolności oczekiwania, by druga osoba otworzyła drzwi swojego serca.

Z kolei drugie słowo to: "dziękuję" wskazuje na wdzięczność. Papież zaznaczył, że jeśli życie rodzinne zaniedbuje ten styl, to utraci go również życie społeczne. Ponadto dla człowieka wierzącego wdzięczność, to samo serce wiary: chrześcijanin, który nie umie dziękować, to człowiek, który zapomniał języka Boga.

Mówiąc o trzecim słowie - "przepraszam" - Ojciec Święty zauważył, że zapobiega ono zamienianiu się małych pęknięć w głębokie rowy. Prośba o umiejętność przebaczania jest zresztą zawarta w Modlitwie Pańskiej. Uznanie, że nie okazaliśmy szacunku, uczciwości, miłości i pragnienie oddania tego, co zostało zabrane, sprawia, że stajemy się godni przebaczenia. W ten sposób infekcja zostaje powstrzymana. Jeśli nie jesteśmy w stanie przeprosić to znaczy, że nie jesteśmy także w stanie wybaczyć. Franciszek dodał, że wiele zranionych uczuć, wiele rozdarć rodzinnych zaczyna się od utraty tego cennego słowa: "przepraszam". Zachęcił, by nigdy nie kończyć dnia bez pojednania.

Na zakończenie papież zaapelował, by te trzy słowa z Bożą pomocą znalazły się w naszych sercach, w naszych domach, a także w naszym społeczeństwie obywatelskim na właściwym miejscu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Franciszek: kluczowa rola trzech słów
Komentarze (8)
N
ND
13 maja 2015, 20:11
 Jest to dla nas wielka łaska i wyróżnienie, że symbole, które towarzyszą największym młodzieżowym uroczystością religijnym na świecie, również towarzyszyć będą młodzieży zebranej na XVII Pielgrzymce Młodych z Radiem Maryja na Jasną Górę – podkreśla o. Marcin Krupa CSsR.
ŻC
że co?
14 maja 2015, 01:42
Pomyliłeś pan wątek.
J
Jan
13 maja 2015, 19:56
Całość na żywo w TV Trwam i Radio Maryja i nadal do zobaczenia na ich portalach
I
info
13 maja 2015, 19:57
A reklama niedoszłego dominikanina Żyłki jak najbardziej niestosowna znając co wypisywał na deonie
H
Hope
13 maja 2015, 18:58
Trzy proste słowa, a mogą sprawić, że nasze życie będzie szczęśliwsze :-) Często najprostrze rozwiązania są najlepsze. Dzięki za mądre słowa, Ojcze Franciszku!
T
tomko66
13 maja 2015, 18:08
Niemal te same, które wypowiadał św. pamięci bp. senior Jóżef Pazdur. Pozdrawiamy Cię drogi Ojcze Franciszku
M
m
13 maja 2015, 16:21
normalnie...super, dzięki!
W
Wioletka_blondynka
13 maja 2015, 12:21
To o czym mówi papiez to jest właśnie radość ewangeliczn, papież nas tego uczy.