Franciszek o dialogu z muzułmanami

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / kw

"Mnisi z Tibhirine działali na rzecz pokoju, dialogu i przyjaźni, żyli ubogo, jak wiejska ludność Algierii wokół nich i jako chrześcijańscy goście w kraju islamskim, i jako tacy stali się ofiarami bratobójczej wojny w 1996 r., która zdewastowała ten kraj".

Tymi słowami papież Franciszek oddał hołd trapistom i innym zakonnicom i zakonnikom, którzy zostali zamordowani w latach 1994-1996 w Algierii. Papież napisał przedmowę do książki pt. "Tibhirine. Dziedzictwo", której tekst opublikował watykański dziennik "L`Osservatore Romano".

"Nie uciekli przed przemocą, żyli jako znak, mały modlący się Kościół, «znak na górze». Mordercy odebrali im życie, ale także dane im zostało życie wieczne. Przezwyciężyli nienawiść, ponieważ nie przeciwstawili się jej" - czytamy w przedmowie.

DEON.PL POLECA

Franciszek zaznaczył, że dialog z muzułmanami w Tibhirine ożył, tak że "wszyscy chrześcijanie chcą spotkania z innym, kimkolwiek on jest, aby rozpocząć duchową przyjaźń".

Siedmiu francuskich trapistów w wieku 50-80 lat zostało uprowadzonych z klasztoru w Tibhirine 27 marca 1996 r. Przyznała się do tego fundamentalistyczna Zbrojna Grupa Islamska (GIA). Poinformowała ona, że porywając zakonników chciała wymusić na rządzie francuskim uwolnienie członków GIA więzionych we Francji. Ponieważ francuski rząd nie spełnił żądań terrorystów, osiem tygodni po uprowadzeniu zakonnicy zostali zamordowani.

Dramat trapistów z Tibhirine stał się kanwą filmu "Des hommes et des dieux" (Ludzie Boga), uhonorowanego licznymi nagrodami. Zarówno krytycy filmowi, jak i ludzie Kościoła byli zgodni co do tego, że "Ludzie Boga" to jeden z najbardziej wstrząsających filmów o tematyce religijnej, jakie pokazano na przestrzeni ostatnich lat.

Dwadzieścia lat po zabójstwie siedmiu trapistów w Tibhirine w Algierii, w tamtejszym klasztorze znów zamieszkają mnisi. Zapowiedział to bp Paul Desfarges. Ordynariusz Konstantyny ujawnił, że nastąpi to w kwietniu 2016 r., niedługo po obchodach 20. rocznicy śmierci poprzednich mieszkańców klasztoru.

Zakończył się już diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego 19 zakonnic i zakonników, zamordowanych w latach 1994-1996 w Algierii, w tym orędownika dialogu z muzułmanami, bp. Pierre’a Claverie i grupy trapistów z Tibhirine. Licząca 7 tys. stron Positio - dokument podsumowujący - jest już gotowa i w ciągu najbliższych tygodni zostanie złożona w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Franciszek o dialogu z muzułmanami
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.