Franciszek o nauczaniu Soboru dot. liturgii
Papież na 50-lecie pierwszego dokumentu Vaticanum II: jest jeszcze dużo do zrobienia, by nauczanie Soboru o liturgii było dobrze rozumiane i wprowadzane w życie.
Nauczanie Soboru Watykańskiego II umożliwiło głęboką i szeroko rozpowszechnioną w Kościele odnowę życia liturgicznego. Przypomina o tym Papież w przesłaniu do prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów kard. Antonia Cañizaresa Llovery.
Wystosował je na zakończone wczoraj sympozjum, zorganizowane na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim z okazji 50-lecia promulgowania pierwszego dokumentu tego Soboru.
Była nim Konstytucja o liturgii Sacrosanctum Concilium. Miniona niedawno, 4 grudnia 2013 r., rocznica - wskazuje Ojciec Święty - skłania do wznowienia wysiłków, by soborowe nauczanie przyjmować i wprowadzać w życie coraz pełniej.
Franciszek zwraca uwagę, że konstytucja Sacrosanctum Concilium pozwoliła nam lepiej zrozumieć liturgię w świetle Bożego Objawienia jako "wypełnianie kapłańskiej funkcji Jezusa Chrystusa" (Sacrosanctum Concilium, 7). Tak pojęta liturgia jest kultem duchowym, co oznacza oddawanie samych siebie w ofierze Bogu. "Liturgii, która by się oderwała od kultu duchowego, zagrażałoby pozbawienie treści, odejście od chrześcijańskiej autentyczności i zniżenie się do poziomu ogólnikowego poczucia sacrum, prawie magicznego, oraz do pustego estetyzmu" - pisze Papież.
Wskazuje, że skoro w liturgii działa Chrystus, prowadzi nas ona do tego, byśmy Jego naśladowali. "Pozostaje jeszcze bardzo dużo do zrobienia dla właściwego i pełnego przyswojenia Konstytucji o liturgii przez ochrzczonych i przez kościelne wspólnoty - zauważa Ojciec Święty. - Chodzi mi szczególnie o podejmowanie wysiłku celem solidnej i organicznej formacji liturgicznej zarówno wiernych świeckich, jak duchowieństwa i osób konsekrowanych".
Skomentuj artykuł