Franciszek przyjął zaproszenie do Meksyku
Papież Franciszek przyjął 7 czerwca w Watykanie prezydenta Meksyku Enrique Peñę Nieto. Szef państwa spotkał się następnie również z kardynałem sekretarzem stanu Pietro Parolinem i z szefem watykańskiej dyplomacji abp. Dominique Mambertim.
Ogłoszony przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej komunikat po spotkaniu stwierdza, że "w serdecznej atmosferze rozmawiano o niektórych aspektach życia Meksyku, jak liczne ogłoszone tam reformy, zwłaszcza zmiany w konstytucji dotyczące wolności religijnej". Omawiano też takie tematy jak emigracja, wykorzenianie ubóstwa i bezrobocia czy inicjatywy mające na celu walkę z przemocą i handlem narkotykami. Wreszcie dokonano wymiany zdań na temat aktualnej sytuacji regionalnej i międzynarodowej - głosi komunikat.
Obecny prezydent Meksyku należy do Partii Rewolucyjno-Instytucjonalnej, znanej niegdyś z agresywnej walki z Kościołem. Jednak w ostatnich czasach wiele się tam pod tym względem zmieniło. Kraj ten pięciokrotnie gościł Jana Pawła II (w latach 1979-2002) i Benedykta XVI (w marcu 2012). Prezydent Peña Nieto spotkał się już z papieżem Franciszkiem w ubiegłym roku w związku z rozpoczęciem pontyfikatu (marzec 2013).
Enrique Peña Nieto skończy w lipcu 48 lat a swój obecny urząd piastuje oficjalnie od 1 grudnia 2012. Wcześniej, w latach 2005-11 był gubernatorem stanu Meksyk, położonego w południowo-wschodniej części kraju, ze stolicą w mieście Toluca de Lerdo.
Skomentuj artykuł