Franciszek rozpoczął rekolekcje wielkopostne

Franciszek rozpoczął rekolekcje wielkopostne
(fot. EPA/ANGELO CARCONI)
Logo źródła: Radio Watykańskie KAI / slo

Papież rozpoczął swe doroczne rekolekcje wielkopostne. Odprawia je wraz z kierownictwem Kurii Rzymskiej. Na zakończenie rozważania przed Anioł Pański Franciszek poprosił zebranych, by towarzyszyli mu modlitwą.

- Módlcie się, abyśmy na tej pustyni, jaką są Ćwiczenia Duchowne, mogli usłyszeć głos Jezusa, skorygować nasze wady, bo mamy je wszyscy, a także stawić czoła pokusom, które codziennie nas atakują. Proszę was zatem, towarzyszcie nam swoją modlitwą - mówił Ojciec Święty.

DEON.PL POLECA

Podobnie jak w ubiegłym roku watykańskie Ćwiczenia Duchowne są odprawiane w domu rekolekcyjnym paulistów w Aricci pod Rzymem. Nauki będzie głosił o. Bruno Secondin, karmelita. Kanwą rozważań będą doświadczenia proroka Eliasza.

Rekolekcjonista jest emerytowanym profesorem zwyczajnym w zakresie współczesnej duchowości i podstaw życia duchowego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie.

Według rozgłośni papieskiej, o. Secondin, przemierzając drogę Eliasza, skupi się na prawdziwości wiary, a tematy jego rozważań będą mówić o konieczności "powrotu do korzeni" i odwagi "powiedzenia «nie» dwuznaczności". Chodzi o przejście od "pustych bożków do prawdziwej pobożności", "od ucieczki do pielgrzymki". Na tej drodze następuje przezwyciężenie udręki, aby zagłębić się w życie. Należy jednak "dać się zaskoczyć Bogu", gdyż Pan jest lekkim wiatrem, "lekkim głosem ciszy", innym od tego, co sobie wyobrażamy. Mówiąc o spotkaniu proroka z wdową z Sarepty, rekolekcjonista przypomni w swych rozważaniach, że ubodzy nas ewangelizują, ukaże więc chrześcijan jako świadków sprawiedliwości i solidarności oraz jako proroków braterstwa.

W swych naukach zakonnik wykorzysta metodę lectio divina, w której chodzi o takie czytanie Pisma Świętego wraz z modlitwą, które staje się tą wewnętrzną rozmową, w której - czytając - słucha się Boga, który mówi, a modląc się, odpowiada Mu się pełnym ufności otwarciem serca.

Radio Watykańskie przypomniało w tym kontekście wypowiedź Benedykta XVI nt. lectio divina. W listopadzie 2005 powiedział on, że metoda ta "polega na długim obcowaniu z tekstem biblijnym, wielokrotnym czytaniu go, niejako «przeżuwaniu», jak mówią Ojcowie, by wycisnąć z niego, jeśli można tak powiedzieć, wszystek «sok», aby stał się pożywką dla medytacji i kontemplacji i niczym limfa przenikał konkretne życie. Aby praktykować lectio divina, umysł i serce muszą być oświecone przez Ducha Świętego, czyli przez samego Inspiratora Pisma, a zatem muszą być nastawione na «nabożne słuchanie»".

Rekolekcje zakończą się w piątek rano. Na ten czas zawieszona została wszelka działalność publiczna Ojca Świętego w tym środowa audiencja ogólna.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Franciszek rozpoczął rekolekcje wielkopostne
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.