Franciszek: szczególnie w okresie Wielkiego Postu jesteśmy wezwani, aby zwracać się do Boga z tą prośbą

Franciszek: szczególnie w okresie Wielkiego Postu jesteśmy wezwani, aby zwracać się do Boga z tą prośbą
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / ms

Do uznania siebie za grzeszników i proszenia Boga o przebaczenie wezwał papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę "Anioł Pański", jaką odmówił w południe z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra w Watykanie.

Uosobienie miłosierdzia Boga

Komentując rozmowę Jezusa z kobietą cudzołożną, którą przyprowadzili do Niego uczeni w Piśmie i faryzeusze, chcący ją potępić, "ponieważ uważają się za stróżów Prawa i jego wiernego stosowania". - Natomiast Jezus pragnie ją ocalić, ponieważ uosabia miłosierdzie Boga, który przebaczając dokonuje odkupienia a jednając, odnawia - wskazał Ojciec Święty.

Zauważył, że "rozmówcy Jezusa są zamknięci w ograniczeniach legalizmu i chcą zamknąć Syna Bożego w swojej perspektywie osądu i potępienia. Ale On nie przyszedł na świat, aby sądzić i potępiać, ale aby ocalić i dać ludziom nowe życie". Dlatego mówi: "Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci na nią kamień". - W ten sposób Jezus odwołuje się do sumienia tych ludzi: czuli się "orędownikami sprawiedliwości", ale On przypomina ich sumieniu, że są ludźmi grzesznymi i dlatego nie mogą rościć sobie prawa, aby decydować o życiu lub śmierci osoby im podobnej - powiedział Franciszek.

Wypuścić z rąk kamień potępienia

Zaznaczył, że ta scena "zachęca również każdego z nas do uświadomienia sobie, że jesteśmy grzesznikami, i wypuszczenia z naszych rąk kamieni oczerniania i potępienia, które czasami chcielibyśmy rzucić na innych".

DEON.PL POLECA

Przypomniał, że "Jezus żegna się z kobietą następującymi zdumiewającymi słowami: «Idź, a od tej chwili już nie grzesz». Otwiera przed nią nową drogę, stworzoną przez miłosierdzie drogę, która wymaga jej zaangażowania, by już więcej nie grzeszyć".

- To zaproszenie dotyczy każdego z nas. W obecnym okresie Wielkiego Postu jesteśmy wezwani, aby uznać siebie za grzeszników i prosić Boga o przebaczenie, a z kolei przebaczenie, dokonując naszego pojednania, obdarza nas pokojem, pozwala nam rozpocząć odnowioną historię. Każde prawdziwe nawrócenie ma na celu nową przyszłość, nowe życie, piękne, wolne od grzechu, szczodre - podkreślił papież.

Pełny tekst papieskiego rozważania przeczytasz TUTAJ.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Antonio Spadaro SJ

Papież Franciszek już po kilku minutach piastowania swojego urzędu podbił serca milionów ludzi na całym świecie. Wielu dziwiło się, że jest taki otwarty, taki odważny i taki... bliski.
A jaki jest naprawdę?

Rozmowa, którą z Ojcem...

Skomentuj artykuł

Franciszek: szczególnie w okresie Wielkiego Postu jesteśmy wezwani, aby zwracać się do Boga z tą prośbą
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.