Franciszek wlał nadzieję w dialog ekumeniczny

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Słowa i gesty papieża Franciszka spowodowały "odrodzenie nadziei i entuzjazmu w dialogu ekumenicznym, świadcząc o mocy Ducha, który objawia się w bardzo różnych i nieoczekiwanych formach i czasach. Opinię taką wyraziła Mitzi Budde, przewodnicząca Północnoamerykańskiej Akademii Ekumenistów (NAAE), której doroczne zgromadzenie odbyło się w dniach 26-28 września w Burbank koło Los Angeles. Członkami Akademii są wykładowcy, naukowcy i liderzy organizacji i grup ekumenicznych z USA i Kanady.

Tegoroczne spotkanie, odbywające się w pomieszczeniach katedry ormiańskiej poświęcone było dyskusji nad dokumentem "Kościół: w kierunku wspólnej wizji", przedstawionego przez Komisję Wiara i Ustrój na X zgromadzeniu ogólnym Światowej Rady Kościołów w Korei w 2013 r.

Wprowadzając w obrady teolog anglikański, ks. John Gibault, dyrektor Komisji Wiara i Ustrój, podkreślił, że redakcja tego dokumentu otworzyła nowy etap dialogu ekumenicznego, pozwalając mu wyrwać się ze stanu patowego, w jakim - według wielu - znalazła się droga prowadząca w kierunku widzialnej jedności Kościoła. Dokument ten dokonuje relektury już dokonanych kroków na drodze do coraz bardziej głębokiej i żywej komunii między chrześcijanami różnych wyznań, która rodzi się z powszechnego pragnienia odczytywania istniejących podziałów w perspektywie jedności w różnorodności.

Spotkanie stało się również okazją do refleksji nad ekumenicznym wymiarem dialogu międzyreligijnego. Zastanawiano się również co mogą zrobić chrześcijanie, aby pomóc nie tylko duchowo, ale i materialnie tym, którzy cierpią z powodu swej wiary w Chrystusa, szczególnie na Bliskim Wschodzie. "Ekumenizm krwi" stanowi bowiem wyzwanie dla chrześcijan XXI wieku, którzy powinni zwalczać każdą formę przemocy i prześladowania, a jednocześnie mnożyć okazje do dialogu z innymi religiami dla zaprowadzania pokoju, m.in. tworząc ścieżki formacyjne służące przezwyciężaniu uprzedzeń pochodzących z dalekiej przeszłości.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Franciszek wlał nadzieję w dialog ekumeniczny
Komentarze (6)
J
Jakub
30 września 2014, 18:40
Jak może być możliwa komunia katolików z protestantami, skoro ci drudzy mają zupełnie inne niż katolicy rozumienie Eucharystii i pozostałych, podstawowych spraw?
M(
Marek (też katolik)
30 września 2014, 19:25
Bracie Katoliku, co u ludzi jest niemożliwe, możliwe jest u Boga - oto podstawowa sprawa! Wiara w Ewangelię stanowi fundament naszej wspólnej drogi z protestantami i innymi braćmi chcrześcijanami. A Eucharystia - jak powinienieś wiedzieć - to szczyt, a nie podstawa.
J
Jakub
30 września 2014, 19:47
Proszę się zastanowić, co jest ważniejsze dla katolika - Ewangelia czy sakrament Eucharystii?
M(
Marek (też katolik)
30 września 2014, 19:55
Oczywiście, że Ewangelia. Przyjmowanie Eucharystii bez wiary i zrozumienia Ewangelii jest jak karmienie trupa...
J
Jakub
30 września 2014, 20:43
Mówi Pan w podobny sposób, co protestanci. To jasne, że trzeba rozumieć sens Eucharystii, ale nie można jej znaczenia przedkładać nad Ewangelię. Myśląc w ten sposób wyznaje się zasadę sola sc<x>riptura. 
P
Paweł
30 września 2014, 23:05
Myślę, że "podstawową sprawą" jest Jezus Chrystus i Ewangelia. Bez tego nie ma sakramentóœ i nie ma żadnego Kościoła.