Franciszek wzywa prezydenta Maduro do zachowywania praworządności

(fot. PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO)
KAI / pk

Papież Franciszek zaapelował o jedność narodową oraz zachowanie państwa prawa w Wenezueli.

W telegramie do prezydenta Nicolasa Maduro, wysłanym z pokładu samolotu w drodze do Kolumbii 6 września, Ojciec Święty napisał, że modli się aby "wszyscy mieszkańcy kraju budowali drogi solidarności, sprawiedliwości i zgody". Tradycyjnie już, podczas swoich podróży zagranicznych, papież jako głowa Państwa Watykańskiego, wysyła telegramy z pozdrowieniami do zwierzchników państw, nad którymi przelatuje.

Obserwatorzy w napięciu oczekują, czy podczas obecnej wizyty w Kolumbii papież odniesie się do konfliktu w sąsiedniej Wenezueli. Przedstawiciele episkopatu tego kraju informowali nas Twitterze, że 7 września w Bogocie jest planowane prywatne spotkanie z Franciszkiem. - Takie spotkanie jest ważne, aby przeanalizować sytuację, w jakiej znajduje się naród wenezuelski - uważa biskup Pereiry, Rigoberto Corredor.

Według rzecznika Watykanu Grega Burke, po sprawowanej dziś wieczorem (czasu lokalnego) wielkiej liturgii pod gołym niebem w parku Simona Bolivara w Bogocie, papież pozdrowi obecnych tam biskupów z sąsiedzkich krajów latynoamerykańskich, w tym również z Wenezueli. - Podczas spotkania z papieżem będziemy prosić o jego wsparcie w walce o prawa człowieka w Wenezueli - powiedział portalowi "Crux" arcybiskup Caracas, kard. Jorge Urosa.

Kolumbia silnie odczuwa kryzys w Wenezueli. Według informacji dziennika "Il Tiempo", który powołuje się na źródła biura ds. migracji, w pierwszej połowie 2017 r. do Kolumbii przybyło drogą legalną ponad 250 tys. Wenezuelczyków. Tylko w ciągu minionych dwóch tygodni o wizę pobytową i legalizację pobytu w Kolumbii wystąpiło 50 tys. osób. Wnioski są obecnie rozpatrywane przez władze państwowe. Wśród osób, które pragną się osiedlić w Kolumbii są także czołowi opozycjoniści wenezuelscy, wśród nich zwolniona z pracy prokurator generalna Luisa Ortega.

Jednak większość osób ucieka z kraju ze względu na katastrofalną sytuację ekonomiczną. W Wenezueli brakuje obecnie żywności oraz leków. W graniczącej z tym krajem kolumbijskiej diecezji Cucuta już od kilku tygodni Kościół katolicki wydaje ludziom posiłki, tylko w ciągu ostatnich dni wydano 80 tys. obiadów. Tymczasem wielu uchodźców wenezuelskich zapowiedziało w mediach społecznościowych, że podczas wizyty papieża pragną zwrócić uwagę na sytuację w swoim kraju poprzez akcję plakatową oraz specjalne transparenty.

W Wenezueli dochodziło ostatnio do masowych protestów przeciwko socjalistycznemu rządowi prezydenta Maduro. Podczas niedawnych demonstracji zginęło ponad sto osób. Opozycja zarzuca Maduro, że zaprowadza w kraju dyktaturę komunistyczną na wzór Kuby. Władzę w kraju objęło ostatnio powołane przez Maduro Zgromadzenie Konstytucyjne.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Franciszek wzywa prezydenta Maduro do zachowywania praworządności
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.