Franciszek zachęcił do współpracy ekumenicznej w dziedzinie ekologii

Franciszek zachęcił do współpracy ekumenicznej w dziedzinie ekologii
(fot. GeorgeVieiraSilva / Shutterstock.com)
KAI / pk

Ufam, że katolicy i prawosławni wraz z wiernymi innych wspólnot chrześcijańskich i wszystkimi ludźmi dobrej woli zechcą czynnie współdziałać, także na poziomie lokalnym na rzecz troski o stworzenie oraz o zrównoważony i integralny rozwój - napisał papież w przesłaniu do patriarchy Konstantynopola, Bartłomieja I.

Ojciec Święty skierował na ręce duchowego zwierzchnika prawosławia przesłanie z okazji odbywającego się w Atenach międzynarodowego sympozjum poświęconego kwestiom ekologicznym. Stolicę Apostolską reprezentują na tym forum arcybiskup stolicy Kenii - Abudży, kard. John Olorunfermi Onaiyekan oraz prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, kard. Peter Turkson.

Franciszek nawiązał do wspólnej wizyty z Patriarchą Ekumenicznym na wyspie Lesbos 16 kwietnia 2016 roku, która miała służyć wyrażeniu troski o los imigrantów i uchodźców. "Chociaż byłem oczarowany scenerią błękitnego nieba i morza, uderzyła mnie myśl, że tak piękne wody stały się grobem dla mężczyzn, kobiet i dzieci, którzy w większości starali się jedynie uciec od nieludzkich warunków w swoich krajach. Mogłem tam namacalnie dostrzec szczodrość narodu greckiego, jakże bogatego w wartości ludzkie i chrześcijańskie oraz jego zaangażowanie pomimo skutków dotykającego go kryzysu gospodarczego, by pocieszyć tych, którzy pozbawieni wszelkich dóbr materialnych, wyruszyli ku ich brzegom" - napisał Ojciec Święty.

Papież nawiązał do napisanego wspólnie z Bartłomiejem przesłania na obchodzony 1 września Światowy Dzień Modlitwy o Ochronę Świata Stworzonego. Przy tej okazji podkreślił, że "obowiązek troski o stworzenie jest wyzwaniem skierowanym do wszystkich ludzi dobrej woli i zachęca chrześcijan do rozpoznawania duchowych korzeni kryzysu ekologicznego i współpracowali, oferując jednoznaczną odpowiedź. Coroczny Światowy Dzień Modlitwy o Ochronę Świata Stworzonego jest krokiem w tym kierunku, ponieważ ukazuje nasz wspólny niepokój i pragnienie współpracy w celu podjęcia tej delikatnej kwestii. Mam stanowczy zamiar, aby Kościół katolicki nadal podążał wspólnie z Waszą Świątobliwością oraz Patriarchatem Ekumenicznym tą drogą. Podobnie, ufam, że katolicy i prawosławni wraz z wiernymi innych wspólnot chrześcijańskich i wszystkimi ludźmi dobrej woli zechcą czynnie współdziałać, także na poziomie lokalnym na rzecz troski o stworzenie oraz o zrównoważony i integralny rozwój" - czytamy przesłaniu papieża Franciszka na sympozjum ekologiczne w Atenach.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Franciszek zachęcił do współpracy ekumenicznej w dziedzinie ekologii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.