Konsystorz: modlitwa za prześladowanych

Konsystorz: modlitwa za prześladowanych
(fot. EPA/FABIO FRUSTACI)
KAI / psd

Ojciec Święty i kardynałowie zgromadzeni na konsystorzu nadzwyczajnym modlą się za chrześcijan, którzy coraz częściej padają ofiarą prześladowań i nietolerancji - poinformował w specjalnym oświadczeniu rzecznik Stolicy Apostolskiej, ks. Federico Lombardi SJ.

Oto tekst oświadczenia rzecznika Watykanu w tłumaczeniu na język polski:

Podczas konsystorza nadzwyczajnego papież i kardynałowie wznieśli do Pana szczególną modlitwę za wielu chrześcijan, którzy w różnych częściach świata są coraz częściej ofiarami aktów nietolerancji i prześladowań. Osobom cierpiącym z powodu Ewangelii Ojciec Święty i kardynałowie pragną ponowić zapewnienie o swej stałej modlitwie, zachęcając ich by trwali mocni w wierze i przebaczali z serca swoim prześladowcom, naśladując Pana Jezusa.

Myśl papieża i kardynałów kieruje się również ku państwom rozdartym obecnie przez konflikty wewnętrzne czy też poważne napięcia, szkodzące normalnemu współżyciu obywatelskiemu, jak ma to miejsce w Sudanie Południowym lub Nigerii, gdzie nieustannie powtarzające się zamachy pochłaniają wiele niewinnych istnień ludzkich, w narastającej atmosferze obojętności. W tych godzinach szczególne obawy budzi dramatyczny rozwój sytuacji na Ukrainie. W odniesieniu do niej pragniemy, aby niezwłocznie ustały wszelkie działania naznaczone przemocą i przywrócono zgodę i pokój.

Podobnie, poważnie niepokoi przeciąganie się konfliktu w Syrii, który nadal zdaje się daleki od znalezienia trwałego pokojowego rozwiązania, a także do konfliktu w Republice Środkowoafrykańskiej, który każdego dnia nabiera coraz większych rozmiarów. Coraz bardziej pilnie konieczna jest inicjatywa społeczności międzynarodowej na rzecz pokoju i pojednania wewnętrznego, zapewnienia przywrócenia bezpieczeństwa i państwa prawa oraz umożliwienia niezbędnego dostępu dla pomocy humanitarnej.

Niestety można zauważyć, że o wielu aktualnych konfliktach mówi się, iż mają charakter religijny, nierzadko bezpodstawnie przeciwstawiając chrześcijan i muzułmanów, podczas gdy chodzi o konflikty, które mają postawy etniczne, polityczne lub gospodarcze.

Kościół katolicki ze swej strony, potępiając wszelkie akty przemocy dokonywane w imię przynależności wyznaniowej, będzie kontynuował swoje zaangażowanie na rzecz pokoju i pojednania, poprzez dialog międzyreligijny i wiele dzieł miłosierdzia, które każdego dnia dostarczają pomocy i pociechy osobom cierpiącym na całym świecie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Konsystorz: modlitwa za prześladowanych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.