Nowa inicjatywa w obronie Papieża Franciszka - "Pro Pope Francis"

Nowa inicjatywa w obronie Papieża Franciszka - "Pro Pope Francis"
(fot. PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI)
KAI/ mp

W internecie pojawiła się międzynarodowa grupa "Pro Pope Francis", stawiająca sobie za zadanie obronę Franciszka przed krytykami ze strony katolików.

Jej członkowie - przedstawiciele duchowieństwa katolickiego i życia publicznego - skierowali do papieża list, którym, jak zapewnili na stronie internetowej www.pro-pope-francis.com, "chcą wyrazić swoją wdzięczność za odważne i mocno uzasadnione teologicznie sprawowanie pontyfikatu".
"Kultura duszpasterska" Franciszka opowiada się za takim stosunkiem do ludzi, w którym ostatnie słowo powinno mieć nie prawo, ale litość. "Ojcze Święty, marzysz o «Kościele jako matce i pasterzu» i to Twoje marzenie podzielamy" - napisali autorzy listu.
Na stronie internetowej zamieszczono wykaz nazwisk 85 sygnatariuszy tego dokumentu (stan na 17 października) z co najmniej 13 krajów. Obok inicjatorów: teologów Paula Zulehnera z Wiednia i Tomáša Halíka z Pragi, list do papieża podpisali m.in. dwaj austriaccy biskupi seniorzy: Paul Iby z Eisenstadtu i Helmut Krätzl z Wiednia, arcyopat węgierskiej Pannonhalmy bp Ásztrik Várszegi, biskup pomocniczy w Pradze Václav Malý, biskup-senior z Aliwal (RPA) Fritz Lobinger i Christian Weisner z ruchu "Jesteśmy Kościołem" w Niemczech.
Autorzy listu proszą Franciszka, by nie schodził z wytyczonej przez siebie drogi i zapewniają go o swym wsparciu. Wyrażają uznanie, że w krótkim czasie udało mu się zreformować kulturę duszpasterską i że leżą mu na sercu "zranieni" ludzie, a także zraniona przyroda. Według nich papież "postrzega Kościół w skrajnych sytuacjach życiowych jako szpital polowy".
Powodem obecnej inicjatywy stało się opublikowane pod koniec września "synowskie upomnienie", w którym grupa konserwatywnych duchownych i teologów wezwała Franciszka, aby odciął się od "błędnego nauczania".
Sygnatariusze tego oświadczenia, że papież "w sposób bezpośredni lub pośredni" wspiera "heretyckie postawy w sprawach małżeństwa, moralności i nauki o sakramentach". List ten podpisali m.in. niemiecki pisarz Martin Mosebach, były szef Banku Watykańskiego IOR - Ettore Gotti Tedeschi, były prezes włoskiej Rady Badawczej CNR - Roberto de Mattei oraz filozof i ks. Antonio Livi - były dziekan Uniwersytetu Laterańskiego. List ten podpisał także przełożony generalny tradycjonalistycznego Bractwa św. Piusa X bp Bernard Fellay.
DEON.PL POLECA




Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zebrał i opracował Piotr Żyłka

Fenomen Franciszka, efekt Franciszka, franciszkomania

Określenia są różne, ale wszystkie próbują opisać to samo zjawisko. Od 13 marca 2013 roku świat nadstawia ucha i uważnie słucha, a z Watykanu płyną słowa, które nie...

Skomentuj artykuł

Nowa inicjatywa w obronie Papieża Franciszka - "Pro Pope Francis"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.