KAI / tk
Zwykle nie mamy świadomości mocy modlitwy wstawienniczej w naszym życiu, tak jak mówi się, iż Indianie ją mieli co do interwencji Matki Marii z Agredy – powiedział papież Franciszek podczas specjalnego zebrania na temat sługi Bożej Marii od Jezusa z Agredy, XVII-wiecznej koncepcjonistki z Hiszpanii
KAI / mł
- Chrześcijanin zdegustowany, chrześcijanin smutny, chrześcijanin niezadowolony lub, co gorsza, pełen urazy i pretensji, nie jest wiarygodny. Będzie mówił o Jezusie, ale nikt mu nie uwierzy. Pewna osoba powiedziała mi kiedyś o tych chrześcijanach, że są to chrześcijanie o twarzach dorsza, to znaczy niczego nie wyrażają - mówił podczas środowej katechezy papież Franciszek.
businessinsider.com.pl / tk
Ekologiczna organizacja Sustainable Earth Eating zaapelowała do papieża Franciszka, aby przywrócił on w Kościele bezmięsne piątki w formie obowiązku, a nie jak dotychczas – wyboru. Miałoby to nie tylko przyczynić się do zmiany nawyków żywieniowych ludzi na całym świecie, lecz także ograniczyć emisję gazów cieplarnianych.
KAI / tk
Niewolnictwo to "ciężka plaga społeczna niestety wciąż dzisiaj rozprzestrzeniona w różnych częściach świata" – czytamy w telegramie papieskim z okazji wydarzenia Global Slavery Index 2023 Vatican Spotlight. W tekście papież wyraził nadzieję, że odbyte wydarzenie „wzbudzi w biorących udział odnowioną uwagę na wartości wolności, wzajemnego szacunku i solidarności”.
KAI / tk
Czasami wieczorem wychodzicie z przyjaciółmi i, jeśli jest ciemno, bierzecie smartfon i włączacie latarkę, żeby zapewnić światło. W nocy światło sprawia, że widzimy rzeczy na nowo, że nawet z ciemności wyłania się oblicze piękna. Podobnie jest ze światłem nadziei, którym jest Chrystus. Dzięki Niemu, dzięki Jego zmartwychwstaniu zostaje rozświetlone nasze życie. Z Nim widzimy wszystko w nowym świetle – napisał papież Franciszek w orędziu na 38. Światowy Dzień Młodzieży, który będzie obchodzony 26 listopada w Kościołach lokalnych.
PAP / pk
Życie zakonne musi być zakotwiczone w ubóstwie. Jest ono nie tylko cnotą, ale tym co je prawdziwie chroni. Papież mówił o tym, przyjmując na specjalnej audiencji uczestniczki kapituły generalnej Zgromadzenia Sióstr Szkolnych de Notre Dame. Papież wskazał też, że wytaczanie nowych kierunków posługi na przyszłość wyznaczają im trzy wyzwania - edukacja, solidarność i duchowość.
vatican.va / mł
"Pomóż nam zawsze ufać, tak jak Ty, w wielką miłość, jaką Bóg ma ku nam". Papież Franciszek ułożył prostą modlitwę do św. Teresy od Dzieciątka Jezus, którą można modlić się każdego rana.
wiara.pl / vaticannews.pl / KAI / mł
Bycie katolikiem to bycie w relacji z Bogiem. To oczywiste, ale bardzo często o tym zapominamy i skupiamy się na wypełnianiu naszych zadań i zobowiązań, zapominając, że we wszystkich modlitwach i dobrych uczynkach ważne jest to, czy zapraszamy do nich samego Boga. Papież Franciszek podpowiada, o czym nie wolno zapominać, gdy się jest osobą wierzącą.
KAI
Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty zaapelował o pokój w Sudanie, Ziemi Świętej i Ukrainie.
KAI
Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty wezwał do troski o środowisko naturalne człowieka. Pozdrowił także obecnych na placu św. Piotra kapłanów z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.
KAI
O znaczeniu przygotowania naszego życia wewnętrznego na spotkanie z Bogiem mówił Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.
vaticannews.va / pzk
Trzeba chronić prawa rodziców do swobodnego wychowywania i kształcenia swoich dzieci, bez zmuszania ich w jakiejkolwiek sferze, zwłaszcza w szkole, do akceptowania programów edukacyjnych sprzecznych z ich przekonaniami i wartościami. Jest to wyzwanie podstawowej wagi – powiedział Papież na audiencji dla przedstawicieli Europejskiego Stowarzyszenia Rodziców.
KAI / pzk
Beatyfikacja kard. Eduarda Pironio odbędzie się 16 grudnia w narodowym sanktuarium maryjnym Argentyny w Luján koło Buenos Aires. Poinformował o tym tamtejszy arcybiskup Jorge Scheinig. Uroczystości będzie przewodniczył w imieniu papieża hiszpański kardynał Fernando Vérgez Alzaga, przewodniczący Gubernatoratu Państwa Watykańskiego, który przez 23 lata był sekretarzem nowego błogosławionego.
KAI/dm
Budowanie pokoju to praca wolna i wymagająca cierpliwości oraz odwagi - pisze papież w przesłaniu na 6. Paryskie Forum Pokoju, skierowanym za pośrednictwem kard. Pietro Parolina. Franciszek podkreśla, że pokój osiąga się przez konkretne zaangażowanie wszystkich ludzi dobrej woli, noszących w sercu dobro ludzkości i planety.
KAI/dm
Moją nadzieją jest, że wasze rozważania i dyskusje (…) pomogą rozwinąć w młodych ludziach większą świadomość związku, jaki powinien istnieć pomiędzy „językami” umysłu, serca i rąk - wskazał papież zebranym na IV Globalnym Sympozjum Universitate. Od 6-9 listopada specjaliści, profesorowie i studenci spotykali się w Manili wokół tematu posługiwania i uczenia się.
KAI / tk
Argentyna: Papieski krytyk i kandydat na prezydenta Javier Milei zmienia ton wypowiedzi o Franciszku
Na nieco ponad tydzień przed oczekiwaną drugą turą wyborów prezydenckich w Argentynie, kandydat na prezydenta Javier Milei zmienił swoje krytyczne nastawienie wobec papieża Franciszka.
KAI/dm
Przemówienie skierowane do uczestników szczytu klimatycznego ONZ COP-28 będzie głównym punktem podróży papieża Franciszka do Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich - wynika z programu 45. podróży apostolskiej papieża Franciszka. Został on opublikowany przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
PAP / pk
Papież Franciszek oświadczył, że przemoc wobec kobiet, to "trujący chwast", który "musi zostać wykorzeniony". - To korzenie kulturowe, mentalne; rozwijają się na gruncie uprzedzeń, żądzy posiadania, niesprawiedliwości - stwierdził w przesłaniu w związku z kampanią społeczną przeciwko przemocy wobec kobiet, zorganizowaną przez włoskie radio RAI.
KAI / mł
Urodził się w 1920 roku Argentynie jako dwudzieste drugie dziecko ubogich włoskich emigrantów. W 1943 roku otrzymał święcenia kapłańskie, 21 lat później został biskupem. Kardynałem kreował go w 1995 roku Jan Paweł II. Teraz kard. Edoardo Francesco Pironio, zmarły w 1998 roku, ma zostać beatyfikowany.
KAI / mł
Żyła w zsekularyzowanej, robotniczej dzielnicy, wśród ludzi wierzących w marksizm. Tam się przekonała, że środowiska ateistyczne, zsekularyzowane są miejscami, w których chrześcijanin może umocnić wiarę i walczyć o nią dla innych - mówił papież Franciszek podczas środowej katechezy.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}