KAI / tk
Co możemy uczynić, zwłaszcza jako Kościoły chrześcijańskie, aby uzdrowić nasz wspólny dom w taki sposób, żeby na nowo tętnił życiem? Musimy podjąć decyzję o przemianie naszych serc, naszego stylu życia i polityki publicznej, które rządzą naszymi społeczeństwami – zachęca papież w Orędziu na obchody Światowego Dnia Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego. Przypada on 1 września i rozpoczyna trwający do 4 października Czas dla Stworzenia.
PAP / KAI / pk
- Bądźcie siewcami ziarna pojednania i pokoju - zaapelował papież Franciszek do rosyjskiej młodzieży, do której zwrócił się zdalnie. Słuchało go 400 uczestników spotkania katolickiej młodzieży Rosji, które odbyło się w Petersburgu w bazylice świętej Katarzyny. Na zakończenie swej wypowiedzi, wygłoszonej po hiszpańsku, papież zachęcił swych słuchaczy w improwizowanych słowach po włosku, aby nie zapominali, że są "spadkobiercami wielkiej Rosji (…) Piotra I, Katarzyny II i wielkiego oświeconego imperium, kraju wielkiej kultury i człowieczeństwa".
PAP / tk
Polityka, która sprzyja skandalicznemu bogactwu nielicznych, powodując degradację środowiska oznacza koniec pokoju i sprawiedliwości - napisał papież Franciszek w orędziu na Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego, który od 2015 roku obchodzony jest 1 września.
KAI / tk
- Nieustanne zaglądanie do swojego serca naprawdę działa, tylko trzeba je traktować na poważnie - podkreślał papież, gdy jeszcze w czasie Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie spotykał się z portugalskimi jezuitami. Opublikowano zapis rozmowy, jaką przeprowadził Franciszek z członkami zakonu, z którego się wywodzi.
PAP / tk
Papież Franciszek poprosił wiernych o modlitewne towarzyszenie mu w podróży do Mongolii, w którą wyrusza 31 sierpnia. Podczas spotkania w Watykanie podkreślił, że jedzie odwiedzić mały Kościół "wielki w miłości" oraz szlachetny i mądry naród.
PAP / tk
Papież Franciszek wyrusza w czwartek w jedną z najciekawszych podróży w dziejach wszystkich pielgrzymek; udaje się do Mongolii, gdzie nie był żaden z jego poprzedników. Dwadzieścia la temu zaproszony tam został Jan Paweł II, ale wizyta nie doszła do skutku z powodu jego stanu zdrowia.
KAI / pzk
„Chrystus jest Bogiem teraźniejszości, a nie wspomnieniem przeszłości” – zapewnił papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański”. Odmówił ją z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra w Watykanie.
KAI / tk
- Nie zapominajmy, że czułość jest jedną z cech Boga. Styl Boga to bliskość, współczucie i czułość – powiedział papież Franciszek podczas audiencji dla Sióstr z Instytutu Uczennic Jezusa Eucharystycznego oraz ich współpracowników.
PAP / tk
Papież Franciszek zachęcił Polaków, by byli świadkami miłości wobec bliźnich, zwłaszcza ludności ukraińskiej. Podczas środowej audiencji generalnej w Watykanie przypomniał wiernym o cierpieniu Ukraińców.
KAI / tk
- Aby głosić nie wystarczy bowiem dawanie świadectwa o dobru, trzeba umieć znosić zło. Także dzisiaj, w wielu miejscach, inkulturacja Ewangelii i ewangelizacja kultur wymaga wytrwałości i cierpliwości, wymaga nie lękania się konfliktów, nie zniechęcania się – powiedział papież Franciszek podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.
PAP / tk
- Państwo prawa nigdy nie może być przedmiotem najmniejszego wyjątku, nawet w czasach kryzysu - oświadczył papież Franciszek podczas spotkania z delegacją adwokatów z krajów członkowskich Rady Europy, sygnatariuszy Apelu Wiedeńskiego z 2022 roku. Wezwali oni wtedy państwa Rady do zaangażowania się na rzecz praworządności i niezależności wymiaru sprawiedliwości.
PAP / tk
Papież Franciszek przyjął na audiencji przewodniczącego Kolegium Połączonych Szefów Sztabów sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych generała Marka Milleya - poinformował Watykan. We wrześniu kończy on swój czteroletni mandat.
PAP / tk
Papież Franciszek ujawnił, że pisze drugą część encykliki "Laudato si'", poświęconej kwestiom społecznym i ekologicznym. Powiedział o tym podczas audiencji dla delegacji adwokatów z krajów członkowskich Rady Europy.
KAI
Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty zaapelował o pokój w Nigrze, na Ukrainie a także innych krajach ogarniętych wojną. Pozdrowił także kobiety i dziewczęta pielgrzymujące do sanktuarium Matki Bożej w Piekarach Śląskich.
KAI
O wierze domagającej się od nas gotowości na zmiany i budowania osobistej relacji z Bogiem mówił papież w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.
KAI
„Nie wiemy jeszcze, co Papież powie w Marsylii, ale jego wizyta już sama w sobie stanowi pewne przesłanie” – zauważa kard. Jean-Marc Aveline. Ordynariusz tego południowofrancuskiego miasta podkreśla specyficzną sytuację Morza Śródziemnego, na którą Ojciec Święty często zwraca uwagę. Chodzi o miejsce, gdzie od zawsze rozkwitały różne kultury, traktując je jako swego rodzaju kolebkę oraz punkt spotkania między nimi. Tym tragiczniejsze jest, gdy zamienia się ono w cmentarz.
KAI / pzk
Papież płakał razem z mamą zmarłego – wspomina bp Luca Raimondi. Wczoraj odbył się w Marnate we włoskiej Lombardii pogrzeb 24-letniego chłopaka, Luki Re Sartù, którego zabiła infekcja bakteryjna kilka dni po jego powrocie ze Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie. W miejscowości ogłoszono żałobę, a w pożegnalnej Eucharystii uczestniczyło mnóstwo ludzi. Wieczór przed pochowaniem młodego mężczyzny Franciszek zadzwonił do jego matki, aby podzielić jej ból z powodu tragedii.
KAI / pzk
„Zmiany, jakie proponuje papież, nie są aż tak radykalne. Prałatura Opus Dei nadal istnieje i będzie istnieć oraz spełniać swoją misję w wierności temu charyzmatowi, jaki przekazał nam Założyciel, pozostaje też prałaturą personalną, a nie stowarzyszeniem kleryckim” – mówi w rozmowie z KAI ks. Stefan Moszoro-Dąbrowski. Wikariusz regionalny Opus Dei na Europę Środkową i Północną wyjaśnia, że zawsze istnieć będzie pewne napięcie pomiędzy charyzmatem, a próbami jego wyrażenia za pomocą kategorii prawnych. „Należy przy tym przypomnieć, że prawo istnieje po to, by służyć charyzmatowi, nie odwrotnie” – dodaje.
PAP / pzk
Papież Franciszek zaapelował o złożenie broni na świecie i zmniejszenie wydatków na cele militarne, by przeznaczyć je na cele humanitarne. Apel ten zamieścił Watykan na papieskim profilu na Twitterze w obchodzony w sobotę Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej.
KAI / pzk
Temat waszego spotkania: „Ludzka egzystencja to niewyczerpana przyjaźń” brzmi odważnie, gdyż idzie pod prąd współczesnych tendencji – pisze papież w specjalnym przesłaniu na 44. Mityng Przyjaźni między Narodami. Wskazuje, że to największe spotkanie katolików świeckich we Włoszech od zawsze było miejscem przyjaźni i starało się otwierać drogi pokoju. W tegorocznej edycji Mityngu wezmą udział m.in. prezydent Włoch, Sergio Mattarella i przewodniczący włoskiego episkopatu, kard. Matteo Zuppi.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}