KAI / mł
Podczas środowej audiencji papież Franciszek podsumował swoją wizytę w Mongolii. "To lud, który patrzy w niebo i odczuwa tchnienie stworzenia" - mówił o swoich gospodarzach.
PAP / pk
Papież Franciszek zapewnił w poniedziałek, że nie miał na myśli imperializmu, kiedy mówił niedawno o "wielkiej Rosji" podczas zdalnej rozmowy z młodymi rosyjskimi katolikami. Nawiązał również do swoich słów o Piotrze I i Katarzynie II: "Może nie jest to słuszne, nie wiem, ale to było skojarzenie, które przyszło mi do głowy, bo uczyłem się tego w szkole". Swoje intencje wytłumaczył w czasie konferencji prasowej w samolocie lecącym z Ułan Bator do Rzymu.
KAI/dm
Papież spotkał się z ambasadorem Argentyny w Chinach, który reprezentuje swój kraj również w Mongolii. Franciszek przyjął go wczoraj w siedzibie prefektury apostolskiej Ułan Bator.
KAI
Do życia miłością, tracenia go dla Ewangelii, aby otrzymać je w obfitości zachęcił w swej homilii Ojciec Święty katolików zgromadzonych na niedzielnej Eucharystii. Spotkali się oni a hali sportowej Arena Stepowa w Ułan Bator.
KAI
Na zakończenie Mszy św. w Ułan Bator Ojciec Święty poprosił do siebie obecnych na Eucharystii, emerytowanego biskupa Hongkongu, kard. Johna Tonga Hona, salezjanina, oraz obecnego biskupa tego miasta, Stephena Chow Sau-yana, jezuitę. W ich obecności skierował pozdrowienia dla narodu chińskiego.
KAI
Do życia miłością, tracenia go dla Ewangelii, aby otrzymać je w obfitości zachęcił papież Franciszek mongolskich katolików zgromadzonych na niedzielnej Eucharystii w hali sportowej Arena Stepowa w Ułan Bator.
KAI
Spotkanie ekumeniczne i międzyreligijne oraz Msza św. dla katolików Mongolii – to punkty programu trzeciego dnia podróży apostolskiej papieża Franciszka do tego azjatyckiego kraju.
KAI
Religie są powołane do zaoferowania światu tej harmonii, której nie może dać sam postęp techniczny – stwierdził 3 września Franciszek podczas spotkania ekumenicznego i międzyreligijnego w Teatrze Hun w Ułan Bator.
KAI
Na zakończenie Mszy św. w Ułan Bator papież Franciszek wyraził wdzięczność wszystkim organizatorom jego pielgrzymki do Mongolii, władzom i narodowi, pozdrowił naród chiński, a także przypomniał postać swego zakonnego współbrata, francuskiego teologa, filozofa, antropologa i paleontologa, o. Teilharda de Chardin.
KAI
Do życia miłością, tracenia go dla Ewangelii, aby otrzymać je w obfitości zachęcił w swej homilii Ojciec Święty katolików zgromadzonych na niedzielnej Eucharystii. Spotkali się oni a hali sportowej Arena Stepowa w Ułan Bator.
PAP
Polska i rosyjska zakonnica, pracujące w Krasnojarsku w Rosji, przyjechały stamtąd samochodem na papieską mszę w Ułan Bator w Mongolii w niedzielę. "Jechałyśmy dwa dni" - powiedziały PAP siostra Letycja i siostra Wiera.
PAP / pzk
Papież Franciszek, składający od piątku wizytę w Mongolii, spogląda w kierunku sąsiadujących z nią Chin, a na biskupa Rzymu patrzą władze w Pekinie i z bliska chińscy wierni obecni w Ułan Bator. Grupy Chińczyków entuzjastycznie witały w sobotę papieża, głośno wykrzykując nazwę swojego kraju. W takim klimacie mija historyczna wizyta w tej części Azji.
PAP / pzk
Papież Franciszek, składający od piątku wizytę w Mongolii, odwiedził katolicką katedrę świętych Piotra i Pawła w Ułan Bator, gdzie spotkał się z duchowieństwem i pracownikami duszpasterskimi. Cała wspólnotą katolików w tym kraju liczy około 1500 osób. „Kościół ukazuje się światu jako głos solidarności ze wszystkimi ubogimi i potrzebującymi, nie milczy w obliczu niesprawiedliwości i z łagodnością angażuje się w promowanie godności każdej istoty ludzkiej” – oświadczył papież.
PAP / pzk
Mongolia/ Papież: przybyłem jako pielgrzym przyjaźni, niech na świecie przeminą mroczne chmury wojny
Papież Franciszek, który od piątku składa historyczną wizytę w Mongolii, w pierwszym przemówieniu wygłoszonym w tym kraju powiedział, że przybył jako pielgrzym przyjaźni. W Ułan Bator, stolicy państwa położonego między Rosją a Chinami, nawiązując do sytuacji na świecie, apelował: „Niech przeminą mroczne chmury wojny”.
KAI/dm
W samolocie lecącym do Mongolii papież Franciszek pozdrowił towarzyszących mu pracowników mediów. Towarzyszył mu dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
PAP/dm
Piątek jest dniem odpoczynku papieża Franciszka po całonocnym locie z Rzymu do Ułan Bator w Mongolii, dokąd przybył nad ranem polskiego czasu. Najzimniejsza stolica na świecie powitała papieża słońcem i 20 stopniami ciepła.
KAI / tk
Po ostrej krytyce słów papieża Franciszka na temat Rosji, ukraiński biskup stanął w jego obronie. Bp Witalij Krywycki przypomniał, że Franciszek wielokrotnie wspierał Ukrainę, w tym nieoczekiwanymi gestami. Jednocześnie zapytał tych katolików, którzy są teraz gotowi "ukrzyżować" papieża, czy postępowali zgodnie z jego duchowymi radami, gdy cieszył się największym zaufaniem wśród przywódców religijnych na Ukrainie.
KAI / tk
Podczas audiencji ogólnej papież Franciszek poinformował, że na 1 września zaplanowana jest druga część jego encykliki "Laudato Si'".
PAP / KAI / tk
Papież Franciszek zwracając się do Polaków w środę podczas audiencji generalnej, nawiązał do przygotowań do beatyfikacji rodziny Ulmów, która odbędzie się 10 września w Markowej. Podkreślił, że ta bohaterska rodzina ofiarowała swoje życie, by ratować prześladowanych Żydów.
KAI / tk
- Czerpiąc siłę od Pana, podobnie jak czyniła to św. Katarzyna Tekakwitha uczymy się wypełniać zwykłe czynności w niezwykły sposób i tak codziennie wzrastać w wierze, miłości i gorliwym świadczeniu o Chrystusie – powiedział papież Franciszek podczas audiencji ogólnej.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}