KAI
- Wówczas sekretarzem stanu był kard. Tarcisio Bertone i powiedziałem mu: «W przypadku przeszkody z powodów medycznych lub jakichkolwiek innych, oto moja rezygnacja»” - stwierdził Franciszek, dodając, że ujawnia to po raz pierwszy publicznie.
KAI / pzk
Ojciec Święty polecił Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych opublikowanie 16 dekretów. Trzy dotyczą męczeństwa, m.in. Rodziny Ulmów. Trzynaście mówi o heroiczności cnót. Wśród tych jeden dekret dotyczy ks. Ignacego Posadzego (1898-1984), współzałożyciela Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. Kolejnym krokiem na drodze do beatyfikacji będzie uznanie cudu za jego wstawiennictwem.
KAI / pzk
Ojciec Święty polecił Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych opublikowanie 16 dekretów. Trzy dotyczą męczeństwa, w tym rodziny Ulmów. Pozostałe 13 to dekrety o heroiczności cnót. Wśród nich jeden dotyczy księdza z archidiecezji poznańskiej Aleksandra Woźnego (1910- 1983). Do beatyfikacji konieczne jeszcze będzie uznanie cudu za jego wstawiennictwem.
KAI / pzk
Papież Franciszek zatwierdził 17 grudnia 2022 r. w Watykanie dekret o męczeństwie Rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów z Markowej, wraz z siedmiorgiem dzieci. To bohaterska rodzina, która ratowała Żydów w czasie II wojny światowej. Oznacza to, że w najbliższym czasie może dojść do ich beatyfikacji.
PAP / pk
Papież Franciszek postanowił oddać stronie greckiej przechowywane dotąd w Watykanie trzy fragmenty z Partenonu - świątyni Ateny na Akropolu w stolicy Grecji. O decyzji tej poinformowała w piątek Stolica Apostolska. Zabytki otrzyma od papieża prawosławny zwierzchnik Kościoła Grecji Hieronim II.
PAP / KAI / pk
Wojna na Ukrainie oraz wszystkie inne konflikty na świecie to "klęska całej ludzkości" - napisał papież Franciszek w orędziu na 56. Światowy Dzień Pokoju, który będzie obchodzony 1 stycznia. Jego zdaniem wirus wojny jest trudniejszy do pokonania od tych, które wywołują choroby.
KAI / Volksblatt.at / mł
Światło Pokoju z Betlejem dotarło do Watykanu. To już tradycja, że co roku ogień zapala dziecko z Górnej Austrii wyróżnione nie tylko za dobrą naukę, ale też za aktywność społeczną. Tego roku jest to dwunastoletnia Sara Noska.
PAP / tk
Papież Franciszek zaapelował w środę do wszystkich, by w tym roku skromniej obchodzili Święta, z myślą o cierpiącym narodzie ukraińskim. - Obniżmy trochę poziom zakupów - zachęcał podczas audiencji generalnej. Niech to będzie "skromniejsze Boże Narodzenie, ze skromniejszymi prezentami, a to co zaoszczędzimy, wyślijmy narodowi ukraińskiemu, który jest w potrzebie" - dodał.
KAI / tk
Do włączenia się w inicjatywę Caritas: „Rodzina Rodzinie”, dzięki której wsparcie otrzymują poszkodowani w wyniku konfliktów zbrojnych i kryzysów humanitarnych na całym świecie, w tym wojny na Ukrainie zachęcił papież Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.
KAI / tk
O postawie czujności jako ważnej dla trwałości efektów rozeznania mówił papież Franciszek podczas środowej audiencji ogólnej. Zaznaczył, że jest ona znakiem mądrości, jest przede wszystkim znakiem pokory, która jest najlepszą drogą życia chrześcijańskiego.
PAP / pk
To "trudny moment dla ludzkości", "gorzki okres pełen szczęku broni", niesprawiedliwości i cierpienia - powiedział papież Franciszek podczas mszy odprawionej w bazylice Świętego Piotra w przypadającą w poniedziałek uroczystość Matki Bożej z Guadalupe, czczonej jako patronka obu Ameryk.
PAP / pk
Papież Franciszek z okazji zbliżającego się Bożego Narodzenia wysyła do przywódców wszystkich państw list z zachętą, by wykonali "gest łaski" wobec uwięzionych. O apelu papieża poinformowało w poniedziałek watykańskie biuro prasowe.
PAP / pk
- Nie tylko osoby dotknięte fizycznymi niedomaganiami, ale również my wszyscy potrzebujemy pomocy innych, aby iść do przodu w swoim życiu, ponieważ wszyscy jesteśmy słabi w sercu, wszyscy - zaznaczył w poniedziałek Franciszek. Papież mówił o tym, przyjmując Radę Narodową Włoskiej Unii Niewidomych i Niedowidzących. Papież zachęcał tę organizację do kontynuowania wysiłków ukazujących, że tworzenie bardziej inkluzywnego społeczeństwa zawsze jest możliwe.
KAI / tk
Żydzi i chrześcijanie są braćmi, dziećmi jednego Ojca – przypomniał papież Franciszek podczas audiencji dla członków organizacji Przyjaźń Żydowsko-Chrześcijańska we Francji (AJCF) w 75. rocznicę jej powstania.
KAI
Po modlitwie „Anioł Pański” w Watykanie Franciszek pobłogosławił figurki Dzieciątka Jezus -„Bambinelli” przyniesione przez dzieci Wiecznego Miasta. Zostaną one umieszczone następnie w żłóbkach w każdym z kręgów rodzinnych. Ojciec Święty wezwał także włoskie dzieci i młodzież do modlitwy o pokój na Ukrainie.
KAI
Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty przypomniał o wczorajszej beatyfikacji w Brazylii bł. Izabeli Krystyny Mrad Campos, zaapelował o pokój w Sudanie Południowym, podkreślił znaczenie terenów górskich oraz pozdrowił grupy wiernych obecnych na placu św. Piotra, a także przekazał pozdrowienia więźniom w Padwie.
KAI
„Adwent jest okresem …w którym trzeba pozwolić sobie na zadziwienie wielkością Bożego miłosierdzia. Okresem, w którym przygotowując szopkę dla Dzieciątka Jezus, uczymy się na nowo, kim jest nasz Pan; okresem, w którym wyłamujemy się z pewnych schematów i uprzedzeń wobec Boga i naszych braci; okresem, w którym zamiast myśleć o prezentach dla siebie, możemy dać słowa i gesty pocieszenia osobom zranionym, tak jak Jezus uczynił to ze ślepymi, głuchymi i chromymi” – powiedział 11 grudnia Ojciec Święty w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”.
vaticannews.va / pzk
Franciszek przyjął na audiencji w Watykanie trzy tysiące strażaków, chwaląc ich zaangażowanie w służbę społeczeństwu. Przypomniał niedawną powódź na wyspie Ischia, a także inne interwencje, m.in. na rzecz ofiar trzęsienia ziemi.
PAP / pk
Papież Franciszek popłakał się, modląc się w czwartek na Placu Hiszpańskim w Rzymie za Ukrainę i przerwał na chwilę odczytywanie tekstu modlitwy. Nawiązując do swojego wzruszenia, powiedział potem: "Wielki ból, wielki, porażka dla ludzkości".
KAI / mł
- W zwiastowaniu Bóg odkrywa przed Maryją największą tajemnicę, której wcześniej nie znała. Coś podobnego może przydarzyć się także i nam - mówił papież Franciszek w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański".
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}