KAI / mł
Ojciec Święty mianował pana Massimiliano Strappetti, pielęgniarza koordynatora Dyrekcji Zdrowia i Higieny, swoim osobistym asystentem ds. zdrowia – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
PAP/ kb
Watykan poinformował w środę o liście papieża Franciszka do jezuity Jamesa Martina z USA, który zorganizował spotkanie mające na celu uwrażliwienie na sytuację osób LGBT.
KAI / kb
Podczas dzisiejszej audiencji Papież pobłogosławił nowe korony dla obrazu Matki Bożej Kodeńskiej, które zostały wykonane z okazji upamiętnienia pierwszej koronacji wizerunku sprzed 300 lat.
PAP / pk
Papież Franciszek poprosił Polaków, by trud pielgrzymowania na Jasną Górę i do innych sanktuariów ofiarowali za Kościół i pokój na świecie, a zwłaszcza na Ukrainie. Po miesięcznej przerwie wakacyjnej papież spotkał się w środę z wiernymi na audiencji generalnej w Watykanie.
KAI / tk
O znaczeniu swojej 37. podróży zagranicznej do Kanady, w dniach 24-30 lipca mówił papież Franciszek podczas dzisiejszej, pierwszej po wakacyjnej przerwie, audiencji ogólnej.
PAP / tk
Papież Franciszek zachęcił wiernych do modlitwy w sierpniu w intencji małych i średnich przedsiębiorców, ciężko dotkniętych skutkami kryzysu gospodarczego i społecznego w konsekwencji pandemii COVID-19 i wojen. Papieską intencję modlitw na ten miesiąc przedstawił we wtorek Watykan.
KAI / pk
Eucharystią po przewodnictwem kard. Juan José Omelli z Barcelony rozpoczął się 1 sierpnia wieczorem w Medziugoriu 33. Festiwal Młodych – Mladifest. List do jego uczestników napisał papież Franciszek.
PAP / pk
Watykan ogłosił we wtorek program wizyty papieża Franciszka w Kazachstanie w dniach 13-15 września. Nie zapisano w nim spotkania z patriarchą moskiewskim i całej Rusi Cyrylem, ale z wcześniejszych słów papieża wynika, że prawdopodobnie do niego dojdzie.
KAI / kb
Posiadanie i używanie broni jądrowej jest niemoralne – przypomniał papież Franciszek z okazji trwającej w Nowym Jorku konferencji ONZ na temat rewizji Układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej. Do 26 sierpnia debatują nad tym przedstawiciele 190 państw.
PAP/ kb
W dniach 13-15 września papież Franciszek złoży wizytę w Kazachstanie - ogłosił w poniedziałek Watykan potwierdzając wcześniejsze plany. Papież będzie w stolicy kraju, mieście Nur-Sułtan, z okazji VII Kongresu Przywódców Światowych i Tradycyjnych Religii.
KAI / tk
Na pytania dotyczące starego i nowego kolonializmu, niemieckiej drogi synodalnej, możliwych zmian w doktrynie katolickiej oraz roli kobiet w Kościele odpowiadał papież Franciszek 29 lipca na pokładzie samolotu w drodze powrotnej z Kanady. Pytany o możliwą rezygnację zaznaczył, że na razie o tym nie myśli, choć bierze pod uwagę taką możliwość. Oto zapis jego rozmowy w tłumaczeniu na język polski:
KAI / tk
W życiu codziennym największe zagrożenie dla papieża Franciszka pochodzi ze strony pewnej grupy wiernych - uważa Gwardzista Szwajcarski Manuel von Däniken. Zdarzają się na przykład „nadgorliwi pielgrzymi, którzy pędzą na niego lub nie chcą puścić” - powiedział gwardzista w rozmowie z niemieckim portalem katholisch.de.
KAI/mk
Do zakończonej pielgrzymki do Kanady oraz do wojny na Ukrainie nawiązał papież Franciszek po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa. Zwrócił się również do jezuitów: Bądźcie odważni!
KAI/mk
Franciszek przestrzegł, że „gromadzenie dóbr materialnych nie wystarczy, by dobrze żyć”. - Ten, kto ma wiele, nigdy nie jest zaspokojony: zawsze chce więcej i tylko dla siebie. (..) W ten sposób nie jest już wolny: jest przywiązany, jest niewolnikiem tego, co paradoksalnie powinno mu służyć do życia wolnego i pogodnego - mówił papież wzywając do zastanowienia: co zostawimy po sobie?
PAP/ kb
Papież powiedział dziennikarzom podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu, że chciałby pojechać na Ukrainę. Przyznał, że w związku z jego problemami z poruszaniem się nie jest możliwy taki „rytm podróży” jak dotychczas. Uznał, że powinien „ograniczyć” wysiłki, by móc służyć Kościołowi.
KAI / kb
Matce Bożej, świętej Annie i świętej Katarzynie Tekakwicie zawierzył papież dzieło pojednania spotykając się 29 lipca w rezydencji arcybiskupa Quebeku z delegacją rdzennej ludności.
PAP/ kb
Papież Franciszek zakończył w nocy z piątku na sobotę czasu polskiego sześciodniową wizytę w Kanadzie. Ostatnim etapem podróży było Iqaluit na północy tego kraju.
vaticannews.va/mk
- Papież zarzuca nam, że jesteśmy mało wiarygodni. I to najbardziej do mnie przemówiło - powiedziała Radiu Watykańskiemu s. Francine Bouffard. - To był silny kopniak - przyznała zakonnica.
Beata Zajączkowska/vaticannews.va/KAI/dm
Wierzymy, że spotkanie z Ojcem Świętym pomoże nam postawić kolejny krok na drodze pojednania - wskazuje na to bp Antoni Wiesław Krótki, który od trzydziestu lat pracuje wśród Inuitów na dalekiej północy. Odwiedziny w jego diecezji stanowią ostatni etap pokutnej podróży Franciszka do Kanady.
PAP / tk
Kończąca się w piątek sześciodniowa, intensywna podróż papieża Franciszka po Kanadzie jest też szczególnym testem jego sił i zdrowia. Po raz pierwszy jest to pielgrzymka papieża poruszającego się na wózku z powodu bolesnych problemów z kolanem. Mimo tych fizycznych ograniczeń jest on w dobrej formie i dobrze znosi trudy podróży.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}