Papież: Bazylika Watykańska ma być miejscem spotkania z Bogiem i historią

Papież: Bazylika Watykańska ma być miejscem spotkania z Bogiem i historią
Papież Franciszek - fot. Vatican Media
vaticannews.va / pzk

Słuchanie modlitwy, spojrzenie wiary, dotyk pielgrzyma – na te trzy elementy, które powinny towarzyszyć codziennej pracy w Fabryce św. Piotra zwrócił uwagę Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji.

Watykańska Fabryka Świętego Piotra to zwyczajowa nazwa urzędu działającego przy Stolicy Apostolskiej. Urząd ten odpowiada za zarządzanie, utrzymanie, konserwację i dekorację Bazyliki św. Piotra na Watykanie.

Miejsce dla wszystkich

Papież wskazał, że Bazylika św. Piotra została „nam powierzona przez tych, którzy poprzedzili nas w wierze i posłudze apostolskiej”. Dlatego troska o nią jest darem i zadaniem, zarówno w sensie duchowym, jak i materialnym, również przy użyciu najnowszych technologii. „Narzędzia te stanowią szczególne wyzwanie dla naszej kreatywności i odpowiedzialności. Od nas bowiem zależy właściwe i konstruktywne wykorzystanie potencjału, który z pewnością jest użyteczny, ale ambiwalentny” – wskazał Franciszek.
Bazylika Watykańska ma być dla wszystkich odwiedzających żywym miejscem wiary i historii, przestrzenią spotkania między Bogiem i ludźmi, którzy przybywają do Rzymu z całego świata. Ojciec Święty dodał, że tutaj wszyscy powinni czuć się mile widziani; zarówno wierzący, jak i niewierzący oraz ci, którzy przybywają, aby kontemplować piękno Rzymu.

Nowoczesność w oparciu o tradycję

Franciszek wskazał, że pracownikom Fabryki św. Piotra w codziennej pracy powinny towarzyszyć trzy kryteria: słuchanie modlitwy, spojrzenie wiary, dotyk pielgrzyma. Te aspekty, zarówno cielesne i duchowe, powinny inteligentnie porządkować podejmowane inicjatywy.
Papież zwrócił uwagę, aby nowe technologie sprzyjały nie tylko interaktywnemu uczestnictwu ludzi, ale przede wszystkim podnosiły ich świadomość obecności w świętym miejscu, które jest przestrzenią modlitwy. Spojrzenie wiary może uobecniać się dzięki najnowocześniejszym narzędziom służącym stylowi misyjnemu, a nie turystycznemu. Inwestowanie w nowe środki ma służyć opowiadaniu o wierze Kościoła i kulturze, którą ukształtował. Franciszek mówiąc o trzecim elemencie zaznaczył, że na przestrzeni wieków sztuka rzeźbiarska, malarska i architektoniczna służyła ludowi Bożemu, wykorzystując najlepsze ówczesne technologie. „Nasi poprzednicy pracowali wspaniale! Niech każdy nowy projekt zachowuje ciągłość z tą samą intencją duszpasterską” – dodał.

DEON.PL POLECA


Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dorian LLywelyn SJ

Książka Katolicka teologia narodowości to oryginalna próba stworzenia podstaw katolickiej teologii narodowości jako niezbywalnego aspektu egzystencji każdego człowieka. Autor wychodząc od współczesnych prac etnologicznych i kulturoznawczych poświęconych pojęciu narodu i narodowości oraz wykorzystując filozofię Dunsa...

Skomentuj artykuł

Papież: Bazylika Watykańska ma być miejscem spotkania z Bogiem i historią
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.