Papież: by pokonać głód, potrzebne rozwiązanie konfliktów i zgoda w sprawie klimatu

(fot. Stefano Guidi / Shutterstock.com)
PAP / pk

Papież Franciszek apelował w poniedziałek w Rzymie w swym wystąpieniu na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) o rozwiązanie konfliktów na świecie i powstrzymanie zmian klimatycznych, bo tylko tak można położyć kres głodowi.

Franciszek odwiedził siedzibę FAO z okazji Światowego Dnia Żywności. W tym roku obchodzony jest on pod hasłem "Zmienić przyszłość migracji. Inwestować w bezpieczeństwo żywnościowe i rozwój wiejski".

W przemówieniu papież podkreślił, że walka w głodem na świecie wymaga rozwiązania trwających konfliktów i reakcji na zmiany klimatyczne. One - jak zaznaczył - stanowią źródło problemów.

Aby rozwiązać konflikty, będące przyczyną migracji i niedożywienia milionów ludzi konieczne jest "totalne zobowiązanie na rzecz stopniowego i systematycznego rozbrojenia, przewidzianego w Karcie Narodów Zjednoczonych, jak i położenie kresu ponurej pladze handlu bronią" - oświadczył papież.

DEON.PL POLECA

Trzeba "zaproponować zmianę stylu życia, wykorzystania zasobów, kryteriów produkcji, konsumpcji" - apelował Franciszek. Wzywał do zwalczania zjawiska marnowania żywności. - Nie możemy myśleć: inny to zrobi - dodał.

Papież zaapelował o "konkretną i praktyczną zgodę", by uniknąć "najtragiczniejszych" skutków zmian klimatycznych, które - jak zaznaczył - "spadają na najbiedniejszych i najbardziej bezbronnych".

Skrytykował "zaniedbania" wobec "delikatnej równowagi ekosystemów" i chęć manipulowania planetą oraz jej kontrolowania.

W swym wystąpieniu papież ocenił, że w dyskusji na temat migrantów "niedopuszczalne" są "językowe sofizmaty, które nie przynoszą zaszczytu dyplomacji" i "sprowadzają ją do sztuki tego, co możliwe i jałowych ćwiczeń, by usprawiedliwić egoizm i bierność".

Migrant - mówił Franciszek - jest "bezbronny", bo jest ofiarą przemocy "bądź gorzej, obojętności, nietolerancji i wykluczony przez nienawiść".

Konieczne jest, wskazywał papież, "nie tylko zagwarantowanie koniecznej produkcji i sprawiedliwej dystrybucji owoców ziemi, co musi być kwestią oczywistą, ale zapewnienie każdemu człowiekowi prawa do wyżywienia zgodnie z własnymi potrzebami". - To cel, w którym stawką jest wiarygodność całego międzynarodowego system - oświadczył.

Apelował o to, by wykraczać poza działania "kryzysowe". Franciszek oświadczył ponadto, że zmniejszenie liczby osób do nakarmienia to fałszywe rozwiązanie problemu głodu na świecie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież: by pokonać głód, potrzebne rozwiązanie konfliktów i zgoda w sprawie klimatu
Komentarze (2)
16 października 2017, 12:43
Papież zapomniał powiedzieć, że czas ruszyć potężne finanse Watykanu. Nie ma tak bogatego państwa jak Watykan.
S
Szymon
16 października 2017, 12:19
"Skrytykował (...) chęć manipulowania planetą oraz jej kontrolowania." - próby "powstrzymania zmian klimatycznych" to właśnie chęć jej kontrolowania, a raczje wiara, że to potrafimy.