Papież Franciszek: Caritas jest wyciągniętą ręką Chrystusa

Papież Franciszek: Caritas jest wyciągniętą ręką Chrystusa
Fot. PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI
KAI / kb

„Miłość z dużej litery jest najistotniejszą cechą istoty ludzkiej, stworzonej na obraz Boga, a zatem językiem, który jest nam najbliższy” – powiedział papież podczas spotkania z przedstawicielami hiszpańskiej Caritas z okazji 75. rocznicy jej założenia.

Ojciec Święty wskazał ważne wyzwania stojące przed działalnością Caritas. Pierwszym z nich jest praca na bazie możliwości i potencjału, towarzysząc procesom, które się dokonują. To co, powinno kierować działalnością dobroczynną to stawanie przed osobą, która jest w potrzebie i przyjęcie jej, otwieranie przed nią dróg odnowy, aby mogła się odnaleźć, aby mogła, pomimo swoich i naszych ograniczeń, otworzyć się na innych i na Boga.

Papież Franciszek o Caritasie

Drugim ważnym wyzwania jest podjęcie sensownych działań. Przy czym nie wystarczy coś „dać”, ale trzeba „dać siebie”. Dobroczynność zawsze zakłada dar z własnego życia. Ważne jest, żeby poza konkretnym działaniem zaproponować drugiej osobie otwarte drzwi do nowego życia. Nie wystarczy dać to, o co ludzie proszą, trzeba być zaczynem królestwa sprawiedliwości, miłości i pokoju. Ostatnie wyzwanie według Ojca Świętego wiąże się z poprzednim. Chodzi o to, aby być kanałem dla działania wspólnoty kościelnej.

„Kościół jako mistyczne Ciało Chrystusa przedłuża swoje działanie w historii i dlatego Caritas proponuje siebie jako tę wyciągniętą rękę, która jest ręką Chrystusa, gdy ofiarujemy ją tym, którzy nas potrzebują, a jednocześnie pozwala nam trzymać się Chrystusa, gdy wzywa nas w cierpieniu naszych braci i sióstr – podkreślił papież. - Nie zapominajmy, że jedynym momentem, w którym wolno nam patrzeć na człowieka z góry na dół, jest pomoc w podniesieniu się, a potem już nigdy więcej. Bycie kanałem nie jest po prostu bardziej uporządkowanym zarządzaniem zasobami czy przestrzenią, w której można zrzucić odpowiedzialność za tę delikatną misję kościelną. Bycie kanałem należy rozumieć przede wszystkim jako tę możliwość - z której każdy powinien skorzystać - dokonania tego wyjątkowego i koniecznego doświadczenia, do którego zaprasza nas Pan, gdy mówi: «Czy chcesz wiedzieć, kto jest twoim bliźnim? Idź i ty czyń podobnie»”.

DEON.PL POLECA

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gerhard Ludwig Müller

Skała pośród wzburzonego morza

Papiestwo to jedna z najbardziej niezwykłych instytucji świata. W równej mierze fascynuje, co wywołuje gorące dyskusje. Ta książka wyjaśnia narosłe przez wieki kontrowersje i pozwala zrozumieć misję papieża w Kościele i...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek: Caritas jest wyciągniętą ręką Chrystusa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.