Papież do członków Synodu Kościoła grecko-melchickiego

Papież do członków Synodu Kościoła grecko-melchickiego
(fot. PAP/EPA/L'OSSERVATORE ROMANO/HANDOUT)
KAI / sz

Modlę się za wasz Kościół i za całą ukochaną Syrię i Bliski Wschód, region, w którym jesteście głęboko zakorzenieni i gdzie pełnicie tak wartościową służbę dla dobra Ludu Bożego - powiedział Papież do członków Synodu Kościoła grecko-melchickiego, wspólnoty rytu bizantyjskiego pozostającej w jedności z Następcą Piotra.

 

Franciszek wskazał na trudny okres historyczny, który przeżywa ta wspólnota, podobnie jak i inni chrześcijanie na Bliskim Wschodzie. Pośród wielu prób, którym są poddawani, są wezwani do pozostawania wiernymi Panu Jezusowi. Zachęcił tamtejsze duchowieństwo do wspierania wiernych w pozostawaniu na ziemi, gdzie Opatrzność Boża chciała, aby się narodzili.

"Potrzeba pasterzy, którzy będą pochylać się nad życiem z otwartym sercem Boga, bez zanurzania się w ziemskie radości, bez zadowalania się tym, co już jest, ale z ukierunkowaniem ku temu, co w górze; pasterzy, którzy są przewodnikami do nieba; wolni od pokusy zatrzymywania się na tym, co w dole, wolni od ograniczonego wymiaru życia letniego i zrutynizowanego; pasterzy ubogich, którzy nie są przywiązani do pieniądza i luksusu, są wśród biednego ludu, który cierpi; konsekwentnych głosicieli nadziei paschalnej, w ciągłej wędrówce braci i sióstr" - powiedział Ojciec Święty.

Kościół grecko-melchicki stanowią grekokatolicy arabscy, wywodzący się z prawosławia, a dokładniej z Patriarchatu Antiocheńskiego i w mniejszym stopniu Jerozolimskiego. Chociaż jako chrześcijanie mają starożytne korzenie, to ich dzieje jako unitów sięgają końca XVII w. W 1724 otrzymali swego patriarchę w osobie Cyryla, który w 20 lat później uzyskał od papieża paliusz na znak łączności z Rzymem. Sama nazwa tego Kościoła nawiązuje do semickiego wyrazu "melek", czyli król. Tym mianem określano w starożytności zwolenników nauki Soboru Chalcedońskiego o dwóch naturach w Chrystusie (zob. Kościół maronicki) i popartej przez cesarza (króla) Bizancjum. Dziś słowo "melchici" oznacza wyłącznie grekokatolików arabskich.

DEON.PL POLECA

Na czele Kościoła stoi patriarcha Antiochii i Całego Wschodu, Aleksandrii i Jerozolimy melchitów z siedzibą w Damaszku. Od 21.06.2017 roku (potwierdzenie papieskie - 22.czerwca) 2017 jest nim Jussef (Joseph Absi) (ur. 20. 06. 1946). Liczbę wiernych ocenia się na ponad 1,3 mln, głównie w Syrii, Libanie, Izraelu, Egipcie oraz w obu Amerykach, Europie i Australii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Papież do członków Synodu Kościoła grecko-melchickiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.