Papież Franciszek o tym, co jest najwymowniejszym wyrazem miłości

Papież Franciszek o tym, co jest najwymowniejszym wyrazem miłości
(fot. neneo / Shutterstock.com)
KAI / pk

Zgodnie z wieloletnim zwyczajem z rozpoczęciem Wielkiego Postu w Brazylii ruszyła Kampania Braterstwa, która w tym roku przebiega pod hasłem "Braterstwo i przezwyciężenie przemocy" z mottem "W Chrystusie jesteśmy braćmi". Okolicznościowe orędzie do biskupów brazylijskich przesłał Franciszek. Wyjaśnił w nim, co jest najwymowniejszym wyrazem miłości.

Jej inicjatorem kampanii jest tamtejszy episkopat, który w przesłaniu na tegoroczną akcję podkreśla, że ma to być "droga nawrócenia wielkopostnego" z "szeroką działalnością ewangelizacyjną, która ma pomóc chrześcijanom i ludziom dobrej woli przeżywać braterstwo za pomocą konkretnych zobowiązań".

W przesłanym orędzu papież Franciszek zaapelował o pokój i pojednanie, począwszy od codziennych gestów, gdyż - jak podkreślił - "wybaczenie zniewag jest nakazem dla nas wszystkich". Nawiązując do hasła tegorocznej Kampanii papież zaznaczył, że zaprasza nas ona "do rozeznania przemocy w wielu środowiskach, do dostrzeżenia jej z ufnością, wiarą i nadzieją oraz pokonania jej na drodze miłości, widzialnej w ukrzyżowanym Jezusie".

Ojciec Święty zwrócił uwagę, że okres wielkopostny, "w którym jesteśmy wezwani do przeżywania praktyki postu, modlitwy i miłości", sprawia, że "rozumiemy, iż jesteśmy braćmi". Dlatego zachęcił, aby pozwolić, "by miłość Boża stawała się widzialna wśród nas, w naszych rodzinach, wspólnotach i w całym społeczeństwie".

"Wybaczenie zniewag jest najwymowniejszym wyrazem miłości miłosiernej a dla nas, chrześcijan, jest nakazem, od którego nie możemy się uchylać" - napisał Franciszek. Przyznał, że nieraz trudno być tym wybaczającym, ale - dodał - jest też prawdą, że "przebaczenie jest narzędziem złożonym w nasze kruche dłonie, aby zyskać pogodę serca i pokój". "Odrzucenie obrazy, gniewu, przemocy i zemsty jest warunkiem koniecznym do tego, aby żyć jak bracia i siostry oraz przezwyciężać przemoc" - podkreślił autor przesłania.

DEON.PL POLECA

Wezwał więc swych odbiorców, aby stawali się "orędownikami i budowniczymi pokoju", a zatem "protagonistami pokonywania przemocy". W ten sposób nastanie pokój, który winien być "owocem całościowego rozwoju wszystkich" i który rodzi się "z nowego stosunku do wszystkich stworzeń" - wskazał papież. Przypomniał, że pokój ten "wykuwa się dzień po dniu, z cierpliwością i miłosierdziem w rodzinie, w dynamice wspólnoty, w stosunkach w pracy i z przyrodą". Chodzi w istocie o "drobne gesty szacunku, słuchania, dialogu, milczenia, uczucia, przyjęcia i integracji", gdyż tworzą one przestrzenie braterstwa.

Na zakończenie Ojciec Święty przypomniał, że w Chrystusie "tworzymy jedną rodzinę, zrodzeni z krwi na Krzyżu, który jest naszym zbawieniem", dlatego wspólnoty Kościoła w Brazylii są wezwane do głoszenia "nawrócenia i dnia zbawienia dzięki współżyciu bez przemocy". W tym celu winny się one modlić, aby Kampania "zachęcała wszystkich do wkraczania na drogi prowadzące do przezwyciężania przemocy" - zaapelował Ojciec Święty.

Wybór przez episkopat hasła tegorocznej akcji wiąże się z faktem, że - jak wynika z danych brazylijskiego Instytutu Stosowanych Badań Gospodarczych - na kraj ten przypada 13 proc. zabójstw dokonywanych na świecie, chociaż liczba jego mieszkańców wynosi jedynie 3 proc. ludności naszej planety. W 2014 Brazylia zajęła trzecie miejsce na świecie pod tym względem z liczbą 59627 ofiar. Dlatego obok wspomnianego hasła Kampanii towarzyszy też motto "Wszyscy jesteście braćmi", zaczerpnięte z Ewangelii św. Mateusza.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek o tym, co jest najwymowniejszym wyrazem miłości
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.