Papież Franciszek: nie ma demokracji, kiedy panuje głód

Papież Franciszek: nie ma demokracji, kiedy panuje głód
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
11 miesięcy temu
KAI / pk

Prawa socjalne nie mogą być traktowane jako swoisty apel czy zachęta, ale muszą być dla instytucji rzeczywistym drogowskazem i kompasem - mówił Franciszek na audiencji dla uczestników panamerykańskiego spotkania sędziów w Papieskiej Akademii Nauk Społecznych w Watykanie.

Ojciec Święty skoncentrował się na paradoksie naszych czasów, kiedy to wzrasta liczba praw, ale słabnie ich przestrzeganie w praktyce. W sposób szczególny dotyczy to praw socjalnych.

System polityczno-gospodarczy musi gwarantować, że demokracja jest nie tylko nominalna, ale może być urzeczywistniona w konkretnych działaniach, które chronią godność wszystkich mieszkańców zgodnie z logiką dobra wspólnego, w imię solidarności i opcji preferencyjnej dla ubogich - mówił Papież.

Franciszek obszernie odnosił się do wniosków wypracowanych na Światowym Spotkaniu Ruchów Ludowych w 2014 r. Przyznał, że niepokoi go, kiedy prawa społeczne uznaje się za przestarzałe, by w ten sposób usankcjonować panujące w świecie nierówności. Podkreślił, że nie ma demokracji, kiedy panuje głód, nie ma rozwoju i sprawiedliwości, kiedy panuje ubóstwo i nierówności.

Franciszek wystąpił też przeciwko wykorzystywaniu prawa dla destabilizacji politycznej czy geopolitycznej krajów. Chodzi tu o zjawisko tzw. "lawfare", czyli wojny prawnej. "Korzystam z tej okazji, aby wyrazić moje zaniepokojenie nową formą zewnętrznej interwencji w przestrzeń polityczną krajów, poprzez niewłaściwe stosowanie procedur prawnych i typologii sądowej. Taka «lawfare», wojna prawna, oprócz tego, że poważnie zagraża demokracji krajów, jest zazwyczaj używana, by osłabiać procesy polityczne i prowadzi do systematycznego naruszania praw socjalnych. Aby zagwarantować instytucjonalną sprawność państw, niezbędne jest wykrywanie i zwalczanie tego typu praktyk, wynikających z niewłaściwej działalności sądowniczej połączonej równolegle z kampaniami medialnymi" - powiedział Franciszek.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Chris Lowney
19,19 zł
34,90 zł

Papież Franciszek. Lider, który przewodzi 1,2 miliarda ludzi na świecie. Zdobył światowe uznanie dzięki rewolucyjnemu podejściu do przywództwa. Cieszy się niegasnącą popularnością i codziennie zmienia naszą rzeczywistość.

Na czym polega efekt Franciszka?

Jeżeli chcesz, aby...

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek: nie ma demokracji, kiedy panuje głód
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek: nie ma demokracji, kiedy panuje głód
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.