Franciszek spotka się z W. Putinem. O czym będą rozmawiać?

Franciszek spotka się z W. Putinem. O czym będą rozmawiać?
(fot.PAP/EPA/Andrew Medichini / POOL)
KAI/ ed

Równo za miesiąc od dzisiaj - 5 lipca Franciszek ma przyjąć w Watykanie prezydenta Rosji Władimira Putina. Wiadomość tę podała 5 czerwca argentyńska Narodowa Agencja Prasowaw Télam, powołując się na źródła watykańskie.

Będzie to trzecie spotkanie obu mężów stanu a głównymi tematami rozmów mają być obecne napięcia w Kościele oraz sytuacja na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie.

Według agencji jednym z zagadnień, jakie poruszą papież i gość z Rosji, będą napięcia w łonie Kościoła katolickiego, związane m.in. z wysuwanymi przez Moskwę zarzutami pod adresem grekokatolików ukraińskich, jakoby utrudniali oni stosunki katolicko-prawosławne, oraz groźba schizmy w świecie prawosławnym po udzieleniu autokefalii Kościołowi prawosławnemu na Ukrainie.

Ważny i trudny temat tego spotkania 

DEON.PL POLECA

Tematyka ukraińska będzie z pewnością jedną z najważniejszych, ale i najtrudniejszych w czasie tego spotkania. Należy przypomnieć, że w dniach 5-6 lipca Franciszek ma się również spotkać z greckokatolickim arcybiskupem większym kijowsko-halickim Swiatosławem Szewczukiem, pozostałymi członkami Stałego Synodu i metropolitami Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Będzie to bardzo ważne wydarzenie, w czasie którego papież prawdopodobnie przygotuje "wielką niespodziankę dla grekokatolików", jak to zapowiedział kilka tygodni temu nuncjusz apostolski na Ukrainie abp Claudio Gugerotti.

W ostatnim czasie wzmogło się napięcie w stosunkach ukraińsko-rosyjskich, gdy na początku maja Putin uprościł. Procedurę przyznawania obywatelstwa rosyjskiego niektórym grupom Ukraińców i mieszkańców okupowanych przez Rosję rejonów wschodniej Ukrainy, zwłaszcza Donbasu. Krok ten ostro potępiły Stany Zjednoczone i Unia Europejska.

Franciszek wzywa do pokoju 

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oświadczył niedawno, że Rosja dąży do "destabiblizacji sytuacji na wschodzie Ukrainy". Ojciec Święty wielokrotnie wzywał do przywrócenia pokoju w tym kraju i na różne sposoby starał się pomagać tamtejszym mieszkańcom.

Między innymi z jego inicjatywy przeprowadzono na Wielkanoc 2016 w krajach UE zbiórkę na na Ukrainę, która przyniosła 16 mln euro, rozdzielonych następnie wśród najbardziej potrzebujących obywateli tego kraju.Franciszek i W. Putin spotykali się dotychczas dwukrotnie: 25 grudnia 2013 i 10 czerwca 2015 r. Ponadto prezydenta Rosji przyjął na audiencji Benedykt XVI - 13 marca 2007 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Leszek Śliwa

Kto był najważniejszym człowiekiem w życiu papieża Franciszka?
Co to jest milonga i dlaczego uwielbiał ją młody Jorge?
Co stało się 21 września 1953 r.?
Jakie są ulubione książki i filmy Franciszka?

Skomentuj artykuł

Franciszek spotka się z W. Putinem. O czym będą rozmawiać?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.