Księża ocenzurowali list biskupów o pedofilii. Nie wszystkim spodobały się cytowane słowa Jezusa

Księża ocenzurowali list biskupów o pedofilii. Nie wszystkim spodobały się cytowane słowa Jezusa
(Fot. Biuro Prasowe Jasnej Góry/M.Kępiński)
"Tygodnik Powszechny" / kk

"W kościele w Rawie Mazowieckiej ocenzurowano list episkopatu nt. pedofilii. Wypadły fragmenty o filmie Sekielskich czy odpowiedzialności księży" - informuje Przemysław Wilczyński.

Jak podaje publicysta "Tygodnika Powszechnego" księża pasjoniści z parafii Świętego Pawła od Krzyża zastosowali daleko idącą cenzurę słów biskupów.

Odczytana wersja listu została okrojona nie tylko o mocne wyrażenia retoryczne zastosowane przez Radę Stałą Episkopatu, lecz przede wszystkim o świadectwa ofiar, które pojawiają się w filmie braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu". Nie ostał się nawet fragment z Ewangelii według św. Marka, w którym Chrystus ostrzega krzywdzących najmniejszych, mówiąc, że takiemu "lepiej kamień młyński zawiesić u szyi i utopić go w głębi morza". Zakonnicy wycięli również fragment proszący wiernych do zgłaszania zasłyszanych krzywd.

Przeczytaj list biskupów "Wrażliwość i odpowiedzialność" >>

"Na zadane przez nas pytania odpowiedział prowincjał o. Łukasz Andrzejewski, wyjaśniając, że zmiany w treści listu «zostały wprowadzone samowolnie przez kilku zakonników pod nieobecność proboszcza»" - pisze Przemysław Wilczyński. Księża, którzy dopuścili się cenzury listu zostali "stanowczo upomniani", a "dalsze konsekwencje zostaną wyciągnięte w czasie wizytacji kanonicznej".

Ojciec Andrzejewski dodaje, że intencją pasjonistów nie było i nie jest "ukrywanie czy pomniejszanie win kapłanów", ani "marginalizowanie cierpienia ofiar".

Księża ocenzurowali list biskupów o pedofilii. Nie wszystkim spodobały się cytowane słowa Jezusa - zdjęcie w treści artykułu

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ
18,83 zł
26,90 zł

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Księża ocenzurowali list biskupów o pedofilii. Nie wszystkim spodobały się cytowane słowa Jezusa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.