Papież Franciszek: od tego zaczęło się prześladowanie Żydów

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / pk

Na zwodniczą siłę skandalu i destruktywną moc oszczerczego przekazu zwrócił uwagę Franciszek podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty.

W swojej homilii Ojciec Święty nawiązał do pierwszego czytania dzisiejszej liturgii (1 Krl 21, 1b-16), opowiadającego o oszczerstwie, którym posłużył się król Achab, aby zamordować Nabota i przywłaszczyć sobie jego winnicę.

Papież przypomniał historię winnicy, której Nabot nie chciał sprzedać królowi Achabowi. Wobec tego monarcha przystał na radę swej żony Izebel, i zgodził się, aby Nabot został fałszywie oskarżony i ukamienowany, stając się męczennikiem, gdyż pragnął ocalić swe dziedzictwo. Franciszek dodał, że historia ta powtarza się w Jezusie, a następnie w pierwszym męczenniku Kościoła - św. Szczepanie i wreszcie we wszystkich męczennikach, wobec których stosowano oszczerstwa. Paradygmat ten pojawia się także w działaniach wielu szefów państw. Zaczyna się od kłamstwa, a zniszczywszy daną osobę doprowadza się do jej osądzenia i potępienia.

DEON.PL POLECA

- Także dziś, w wielu krajach, stosuje się tę metodę: niszczenie wolnej komunikacji - stwierdził Ojciec Święty. Wskazał na przykład monopolizacji środków przekazu i ich zafałszowania, co prowadzi z kolei do osłabienia demokracji. Następnie sędziowie osądzają i skazują ofiary tego oszczerstwa. W ten sposób rodzi się i narasta dyktatura. - Wszystkie dyktatury zaczynały w ten sposób, poprzez zafałszowanie przekazu, umieszczanie środków przekazu w rękach ludzi bez skrupułów, czy rządu pozbawionego skrupułów - powiedział papież. Dodał, że podobne mechanizmy mają miejsce w życiu codziennym, kiedy rodzi się chęć zniszczenia danej osoby - zaczyna się od obmowy, oszczerstwa, rozpowiadania skandali. Franciszek zauważył, że często obserwujemy w mediach pogoń za skandalami, a osoby które padły ofiarą oszczerstwa nie mogą się bronić. Przykładem tego są dyktatury minionego wieku i prześladowanie Żydów, które zaczęło się od oszczerstw i obmowy. - Oszczerczy przekaz wymierzony w Żydów, a oni byli wykańczani w Auschwitz, bo nie zasługiwali na życie. Och... to horror, ale horror, który dzieje się dzisiaj: w małych społeczeństwach, między ludźmi i w wielu krajach. Pierwszym krokiem jest zawłaszczenie przekazu, a następnie zniszczenie, osądzenie i śmierć - stwierdził Ojciec Święty.

Papież przypomniał słowa apostoła Jakuba, który w rozdziale 3 swego listu mówi o grzechach języka. Zachęcił też do ponownego przeczytania 21 rozdziału 1 Księgi Królewskiej oraz do pomyślenia o wielu zniszczonych osobach, krajach, o wielu dyktaturach, które zniszczyły państwa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek: od tego zaczęło się prześladowanie Żydów
Komentarze (1)
RM
Rafał Maszkowski
19 czerwca 2018, 10:44
Coś ten papież kręci. Jezus został zabity niesprawiedliwie przez okupantów obawiających się o utratę okupowanych terenów, ale trudno mówić o fałszywości oskarżenia, bo namaszczenie to rytuał powołania albo arcykapłana albo króla. W przypadku potomka króla Dawida mogło chodzić tylko o króla. Fałszywe oskarżenia dotyczyły Żydów, którym ewangelie przypisują chęć zabicia Jezusa, w dodatku za bluźnierstwo. Tymczasem motyw do zabójstwa mieli kolaboranci saducejscy, natomiast nie było motywu religijnego: takich mesjaszy/chrystusów było wielu i co kilkadziesiąt lat próbowali wyzwolić Izrael siłą lub mocą przepowiedni. Na procesie zwolenników Jezusa naczelny autorytet religijny Żydów był za ich uniewinnieniem. Nie była herezją nawet wiara, że zabity mesjasz zmartwychwstanie i powróci, chociaż w przypadku mesjasza, który miał wrócić szybko, długotrwałe upieranie się przy nadziei na powrót mogło w końcu zostać uznane za herezję, tak jak stało się pod koniec wieku z następcami Jezusa we wspólnocie jerozolimskiej. (inna kwestia to chrześcijanie - nie heretycy, bo tworzący nową religię, z elementami obcymi judaizmowi, jak teofagia). Potępienie wszelkich grup żydowskich w ewangeliach było potem przez wieki powodem prześladowań Żydów przez chrześcijan: zakaz kontaktów, getta, oznakowanie ubiorów, porywanie dzieci, masowe zabijanie itd. itd. Totalna destrukcja włączała nowe idee, ale korzystała z kilkunastu wieków nienawiści.