Papież Franciszek otrzymał dary od prezydenta Paragwaju
W Ogrodach Watykańskich zasadzono 9 listopada dwa egzemplarze "lapacho" - narodowego drzewa Paragwaju - i odsłonięto mozaikę przedstawiającą Matkę Bożą z Caacupé - patronki tego latynoamerykańskiego kraju.
Oba obiekty są w kolorach białym i żółtym, charakterystycznych dla barw Watykanu. Są one darem Paragwaju dla papieża i Stolicy Apostolskiej, którą reprezentował na tej ceremonii kard. Giuseppe Bertello, stojący na czele Gubernatoratu Państwa Miastu Watykanu.
Obraz Maryi na mozaice stanowi znak wspólnoty narodu paragwajskiego z papieżem i miłości, jaką żywi do niego - powiedział kardynał podczas uroczystości, święcąc rośliny i mozaikę.
Na obrzędzie tym obecni byli także biskupi z tego kraju składający obecnie w Rzymie wizytę "ad limina" (6 listopada przyjął ich na audiencji w Watykanie Franciszek) z przewodniczącym episkopatu abp. Edmundo Ponciano Valenzuela Mellidem na czele.
W okolicznościowym przemówieniu zwrócił on uwagę na rolę Maryi Panny w ewangelizacji kraju, podkreślając przy tym, jak narodowe sanktuarium w Caacupé (ok. 50 km od stolicy kraju - Asunción) było i nadal jest punktem odniesienia dla całego narodu. Arcybiskup stolicy podziękował też autorowi mozaiki - Albano Poli i jego pracowni za wykonanie dzieła.
Uczestniczący w uroczystości prezydent kraju Horacio Manuel Cartes Jara (przyjęty później na audiencji przez Ojca Świętego) wspomniał o więziach łączących mieszkańców Paragwaju z Maryją z Caacupé, "naszą Panią od cudów". Modlą się do Niej i czczą Ją wszyscy mieszkańcy kraju - stwierdził szef państwa.
Przypomniał też starą legendę, wedle której Maryja Panna ochroniła przed niebezpieczeństwem miejscowego Indianina z plemienia Guaraní, nawróconego na chrześcijaństwo, a on, na znak wdzięczności, wyrzeźbił w drewnie Jej wizerunek.
Dziś, po wiekach, Maryja nadal strzeże Paragwajczyków, i to nie tylko tych, którzy mieszkają w kraju, ale także tych licznych rozsianych po całym świecie - podkreślił prezydent.
Wspomniał ponadto, że to właśnie kard. Jorge Mario Bergoglio, czyli obecny papież, przyjmował Panią z Caacupé, gdy nawiedziła Ona katedrę w Buenos Aires w listopadzie 2010 r.
Po pobłogosławieniu i poświęceniu mozaiki zasadzono dwa drzewka "lapacho" (lub tajy w języku guaraní), z których jedno kwitnie na biało a drugie na żółto. Rośliny te są typowe dla lasów amazońskich i gór Paragwaju i znalazły się w jego godle. Wybrano je też jako barwy flagi watykańskiej.
Mozaika ma wymiary 1,7 m na 1,2 m i oficjalnie podarował ją ambasador Paragwaju przy Stolicy Apostolskiej Esteban Kriskovich, który również był obecny w Ogrodach Watykańskich, podczas gdy drzewa są darem sióstr z diecezji Caacupé.
W ceremonii uczestniczyli też m.in. bp Fernando Vérgez Alzaga - sekretarz generalny Gubernatoratu, Rafael García de la Serrana Villalobos - dyrektor służb technicznych oraz kilku członków rządu Paragwaju i korpusu dyplomatycznego akredytowanego przy Stolicy Apostolskiej.
Skomentuj artykuł