Papież Franciszek przybył do Macedonii Północnej

(fot. PAP/EPA/STRINGER)
PAP / KAI / kk

Papież Franciszek przybył we wtorek do stolicy Macedonii Północnej, Skopje, gdzie odda hołd urodzonej w tym mieście świętej Matce Teresie. Jego jednodniowa wizyta to drugi i ostatni etap podróży na Bałkany. Wcześniej Franciszek spędził dwa dni w Bułgarii.

O godz. 8.06 samolot Airbus 321 włoskich linii lotniczych Alitalia z papieżem na pokładzie wylądował na międzynarodowym lotnisku w stolicy Macedonii Północnej, Skopje, rodzinnego miasta św. Matki Teresy. Hasłem dziesięciogodzinnej wizyty są słowa z Ewangelii św. Łukasza: "Nie lękaj się, mała trzódko!". Papież przybył do dwumilionowego kraju, wieloetnicznego i wieloreligijnego, w którym wyznawcy prawosławia są większością, a katolicy stanowią 20-tysięczną mniejszość.
Na płycie lotniska papieża powitał prezydent Republiki Macedonii Północnej Ǵorge Iwanow i premier rządu Zoran Zaew. Trójka dziewcząt w tradycyjnych strojach podały Ojcu Świętemu chleb, sól i wodę oraz wręczyła bukiet kwiatów. Franciszek przełamał się chlebem z prezydentem i premierem. Następnie udali się do lotniskowej sali dla VIP-ów na krótką rozmowę. Nie wygłoszono żadnych przemówień.
Wśród witających papieża byli m.in. nuncjusz apostolski w Macedonii Północnej abp Anselmo Guido Pecorari, bp Kiro Stojanow, biskup skopijski i eparcha strumiszko-skopijski oraz grupa świeckich z chorągiewkami watykańskimi i macedońskimi.
Z lotniska "papata Franjo", czyli papież Franciszek, pojechał do Pałacu Prezydenckiego, gdzie odbędzie się oficjalna ceremonia powitania i spotkanie z prezydentem Ǵorge Iwanowowem i premierem Zaewem. Następnie papież wygłosi przemówienie do przedstawicieli świata polityki, społeczeństwa obywatelskiego i dyplomacji.

Następnie razem z miejscowymi przywódcami religijnymi odwiedzi Dom - Muzeum Matki Teresy. Spotka się tam z ubogimi.

W południe Franciszek odprawi mszę na Placu Macedońskim. Spotka się również z młodzieżą w ośrodku duszpasterskim i z duchowieństwem w stołecznej katedrze. Wieczorem papież powróci do Rzymu.

Macedonia Północna to kraj dwumilionowy, wieloetniczny i wieloreligijny, w którym prawosławni stanowią większość, a katolików jest ok. 20 tysięcy, mniej niż jeden procent ludności.

DEON.PL POLECA

Z okazji papieskiej wizyty wtorek jest dniem wolnym w szkołach i administracji.

Franciszek odwiedza to państwo jako pierwszy papież w historii. Wizyta przypada w wyjątkowym momencie: niecałe trzy miesiące po tym, gdy kraj zmienił nazwę na Republika Macedonii Północnej. Zmiana ta, z nazwy Macedonia, zakończyła wieloletni polityczny spór na tym tle z Grecją. W związku z przyjęciem nowej nazwy władze w Atenach wycofały swój sprzeciw wobec planowanego członkostwa Macedonii Północnej w NATO oraz - w dalszej perspektywie - w Unii Europejskiej.

Franciszek przybył do Macedonii Północnej dwa dni po drugiej turze wyborów prezydenckich, które wygrał wspierany przez socjaldemokratów Stewo Pendarowski.

Zwracając się w przesłaniu wideo do Macedończyków na kilka dni przed przyjazdem do Skopje Franciszek powiedział: "Dziś bardziej niż kiedykolwiek trzeba rozwijać w Europie i na całym świecie kulturę spotkania, kulturę braterstwa, a ja przybędę do was, by zasiać te ziarna".

"Szczególne piękno oblicza waszego kraju zawdzięczamy różnorodności kultur i przynależności etnicznej oraz religijnej jego mieszkańców - wskazał papież. - Zawierzam moją wizytę wstawiennictwu wielkiej świętej, córki waszej ziemi: Matki Teresy. Urodzona i wychowana w Skopje stała się dzięki Bożej łasce odważną misjonarką miłości Chrystusa w świecie dając pociechę i godność najbiedniejszym z ubogich".

Z okazji wizyty Franciszka filia popularnego producenta zegarków, by uczcić to, że i on nosi jego model, rozpisała konkurs pod hasłem "Pięć sekund z papieżem". Należy napisać, co chciałoby się powiedzieć papieżowi w tym czasie. Autorzy najlepszych tekstów otrzymają zegarki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek przybył do Macedonii Północnej
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.