Papież Franciszek przybył do Macedonii Północnej

Papież Franciszek przybył do Macedonii Północnej
(fot. PAP/EPA/STRINGER)
PAP / KAI / kk

Papież Franciszek przybył we wtorek do stolicy Macedonii Północnej, Skopje, gdzie odda hołd urodzonej w tym mieście świętej Matce Teresie. Jego jednodniowa wizyta to drugi i ostatni etap podróży na Bałkany. Wcześniej Franciszek spędził dwa dni w Bułgarii.

O godz. 8.06 samolot Airbus 321 włoskich linii lotniczych Alitalia z papieżem na pokładzie wylądował na międzynarodowym lotnisku w stolicy Macedonii Północnej, Skopje, rodzinnego miasta św. Matki Teresy. Hasłem dziesięciogodzinnej wizyty są słowa z Ewangelii św. Łukasza: "Nie lękaj się, mała trzódko!". Papież przybył do dwumilionowego kraju, wieloetnicznego i wieloreligijnego, w którym wyznawcy prawosławia są większością, a katolicy stanowią 20-tysięczną mniejszość.
Na płycie lotniska papieża powitał prezydent Republiki Macedonii Północnej Ǵorge Iwanow i premier rządu Zoran Zaew. Trójka dziewcząt w tradycyjnych strojach podały Ojcu Świętemu chleb, sól i wodę oraz wręczyła bukiet kwiatów. Franciszek przełamał się chlebem z prezydentem i premierem. Następnie udali się do lotniskowej sali dla VIP-ów na krótką rozmowę. Nie wygłoszono żadnych przemówień.
Wśród witających papieża byli m.in. nuncjusz apostolski w Macedonii Północnej abp Anselmo Guido Pecorari, bp Kiro Stojanow, biskup skopijski i eparcha strumiszko-skopijski oraz grupa świeckich z chorągiewkami watykańskimi i macedońskimi.
Z lotniska "papata Franjo", czyli papież Franciszek, pojechał do Pałacu Prezydenckiego, gdzie odbędzie się oficjalna ceremonia powitania i spotkanie z prezydentem Ǵorge Iwanowowem i premierem Zaewem. Następnie papież wygłosi przemówienie do przedstawicieli świata polityki, społeczeństwa obywatelskiego i dyplomacji.

Następnie razem z miejscowymi przywódcami religijnymi odwiedzi Dom - Muzeum Matki Teresy. Spotka się tam z ubogimi.

W południe Franciszek odprawi mszę na Placu Macedońskim. Spotka się również z młodzieżą w ośrodku duszpasterskim i z duchowieństwem w stołecznej katedrze. Wieczorem papież powróci do Rzymu.

Macedonia Północna to kraj dwumilionowy, wieloetniczny i wieloreligijny, w którym prawosławni stanowią większość, a katolików jest ok. 20 tysięcy, mniej niż jeden procent ludności.

Z okazji papieskiej wizyty wtorek jest dniem wolnym w szkołach i administracji.

DEON.PL POLECA

Franciszek odwiedza to państwo jako pierwszy papież w historii. Wizyta przypada w wyjątkowym momencie: niecałe trzy miesiące po tym, gdy kraj zmienił nazwę na Republika Macedonii Północnej. Zmiana ta, z nazwy Macedonia, zakończyła wieloletni polityczny spór na tym tle z Grecją. W związku z przyjęciem nowej nazwy władze w Atenach wycofały swój sprzeciw wobec planowanego członkostwa Macedonii Północnej w NATO oraz - w dalszej perspektywie - w Unii Europejskiej.

Franciszek przybył do Macedonii Północnej dwa dni po drugiej turze wyborów prezydenckich, które wygrał wspierany przez socjaldemokratów Stewo Pendarowski.

Zwracając się w przesłaniu wideo do Macedończyków na kilka dni przed przyjazdem do Skopje Franciszek powiedział: "Dziś bardziej niż kiedykolwiek trzeba rozwijać w Europie i na całym świecie kulturę spotkania, kulturę braterstwa, a ja przybędę do was, by zasiać te ziarna".

"Szczególne piękno oblicza waszego kraju zawdzięczamy różnorodności kultur i przynależności etnicznej oraz religijnej jego mieszkańców - wskazał papież. - Zawierzam moją wizytę wstawiennictwu wielkiej świętej, córki waszej ziemi: Matki Teresy. Urodzona i wychowana w Skopje stała się dzięki Bożej łasce odważną misjonarką miłości Chrystusa w świecie dając pociechę i godność najbiedniejszym z ubogich".

Z okazji wizyty Franciszka filia popularnego producenta zegarków, by uczcić to, że i on nosi jego model, rozpisała konkurs pod hasłem "Pięć sekund z papieżem". Należy napisać, co chciałoby się powiedzieć papieżowi w tym czasie. Autorzy najlepszych tekstów otrzymają zegarki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek

Mądrość przychodzi z wiekiem

Oni najlepiej rozumieją, że życie czasem się komplikuje. Gdy popełniamy błąd, stają przy nas. Osoby starsze to nieocenieni doradcy. Upływający czas zabrał im młodość, lecz dał mądrość.

Ta jedyna w swoim...

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek przybył do Macedonii Północnej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.