Papież Franciszek przyjął dzieci z byłej Sahary Zachodniej i Ukrainy

(fot. softdelusion66 / Shutterstock.com)
KAI / pk

W środę 8 sierpnia, po audiencji ogólnej, Franciszek przyjął w dwóch różnych grupach dzieci z byłej Sahary Zachodniej i z Ukrainy.

Służba prasowa Saharyjskiej Arabskiej Republiki Demokratycznej (SARD; uznanej dotychczas przez około 50 państw) podała, że "mali saharyjscy ambasadorzy pokoju, ubrani w tradycyjne stroje saharyjskie i dzierżący flagi swego kraju, weszli do siedziby Watykanu wraz z tysiącami osób ze wszystkich stron świata oraz przedstawicielami różnych religii i kultur, aby zostać przyjętymi przez papieża".

Według tychże źródeł papież Franciszek "przywitał małych saharyjskich ambasadorów pokoju wśród wielkich oklasków i owacji, będących gestem okazanym dzieciom saharyjskim za ich obecność w tym wydarzeniu religijnym, który papież wykorzystał, aby zaapelować do wszystkich obecnych i przez nich do wszystkich ich krajów, aby prosili o pokój i sprawiedliwość dla wszystkich dzieci świata".

"Ze swej strony mali saharyjscy ambasadorowie pokoju wykorzystali tę okazję do podziękowania papieżowi i poinformowania go, że należą do umiarkowanej społeczności islamskiej, która chce pokoju, wolności, sprawiedliwości i lepszego współżycia miedzy religiami i kulturami świata" - stwierdza komunikat służby prasowej SARD.

DEON.PL POLECA


Na zakończenie podano, że w spotkaniu dzieci z papieżem wzięli także udział przedstawiciel Frontu POLISARIO (walczącego niepodległość tego obszaru) we Włoszech Mih Omar oraz przewodniczący działających w tym kraju stowarzyszeń przyjaźni i solidarności z narodem saharyjskim.

Położona w Afryce Zachodniej na obszarze ok. 266 tys. km kw. Saharyjska Arabska Republika Demokratyczna, czyli dawna Hiszpańska Sahara Zachodnia, jest formalnie niepodległa od 1976 r., gdy Madryt wycofał się z tego terenu. W rzeczywistości jednak większa część jej obszaru należy do Maroka, które uważa te ziemie za swoje prowincje południowe. Początkowo roszczenia do części tych ziem wysuwała także Mauretania, ale w 1979 r. zrzekła się ich, a w 1984 r. oficjalnie uznała niepodległość SARD. Główną siłą polityczną kraju jest Front Wyzwolenia Sahary Zachodniej (POLISARIO), który obecnie ma swoją siedzibę w Algierii.

Grupę dzieci z Ukrainy przyprowadził i przedstawił Ojcu Świętemu minister spraw zagranicznych tego kraju Pawło Klimkin. Podziękował on Franciszkowi za jego inicjatywę humanitarną "Papież dla Ukrainy" i za jego "modlitwy o pokój w naszym państwie".

Przekazał mu również wyjątkową kopię "Księgi Dobra", przygotowanej przez tamtejsze dzieci. W tym jedynym w swoim rodzaju wydaniu, wykonanym ręcznie z bawełny i ziół, zebrano 50 prawdziwych opowiadań na temat dobra i 50 rysunków, będących odzwierciedleniem dziecięcego postrzegania człowieczeństwa, szczerości i współczucia w życiu codziennym. W pracy nad wydaniem "Księgi Dobra" wzięło udział ponad 300 tys. dzieci i dorosłych z całej Ukrainy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek przyjął dzieci z byłej Sahary Zachodniej i Ukrainy
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.