Papież Franciszek przyjął na audiencji prezydenta Dudę
Papież Franciszek przyjął na audiencji prywatnej prezydenta Andrzeja Dudę. Był to pierwszy szef państwa, który gościł w Watykanie od czasu, gdy w marcu w Watykanie wprowadzono restrykcje sanitarne związane z pandemią koronawirusa. Ich spotkanie miało związek z setną rocznicą urodzin św. Jana Pawła II.
Prezydent miał być obecny w Watykane w maju br. na narodowej pielgrzymce do grobu św. Jana Pawła II, która jednak została odwołana z powodu pandemii.
Jak mówił wczoraj prezydent, dla Polaków, dla pokolenia nazywanego często pokoleniem JP II to rok bardzo ważny, bardzo przejmujący. – Czas przypominania przede wszystkim tego, czego nas nauczał Ojciec Święty Jan Paweł II, co mówił do nas o świecie, jak postrzegał nasze obowiązki jako Polaków, jako ludzi wierzących – wskazał Duda. Zapowiadał, że z Franciszkiem będzie rozmawiał „na temat sytuacji w Polsce”.
Po spotkaniu prezydent napisał na Twitterze: „Jego Świątobliwość Papież Franciszek podkreśla, że pragnienie pokoju leży głęboko w ludzkich sercach. Rozmawialiśmy o tym, jak każdy człowiek, w ramach swoich możliwości, może starać się postępować tak, by zawsze i wszędzie dążyć do pokoju. Ta myśl przyświeca też moim decyzjom”.
Prezydent wręczył papieżowi Franciszkowi upominek w postać kopi obrazu Matki Boskiej Łaskawej, patronki Warszawy - przekazały źródła w Kancelarii Prezydenta.
Po rozmowie z papieżem Duda spotkał się z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolinem. O 13.15 weźmie udział w Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II w bazylice św. Piotra.
Oto tekst watykańskiego komunikatu w tłumaczeniu na język polski:
Dziś Ojciec Święty Franciszek przyjął na audiencji Jego Ekscelencję Pana Andrzeja Dudę, Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, który spotkał się następnie z Jego Eminencją kard. Pietro Parolinem, sekretarzem stanu, któremu towarzyszył Jego Ekscelencja arcybiskup Paul Richard Gallagher, Sekretarz ds. Stosunków z Państwami.
Serdeczne rozmowy odbywały się w kontekście stulecia urodzin św. Jana Pawła II i 40. rocznicy powstania samorządnego, niezależnego związku zawodowego „Solidarność”. Poruszono niektóre tematy będące przedmiotem wspólnego zainteresowania, związane z misją Kościoła, wśród nich promocję rodziny i wychowanie młodzieży.
Na koniec omówiono pewne kwestie międzynarodowe, takie jak obecny kryzys zdrowia publicznego, sytuacja w regionie i bezpieczeństwo.
Skomentuj artykuł