Papież Franciszek przyjął na audiencji prezydenta Dudę

Papież Franciszek przyjął na audiencji prezydenta Dudę
(fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT)
3 miesiące temu
KAI / PAP / kk

Papież Franciszek przyjął na audiencji prywatnej prezydenta Andrzeja Dudę. Był to pierwszy szef państwa, który gościł w Watykanie od czasu, gdy w marcu w Watykanie wprowadzono restrykcje sanitarne związane z pandemią koronawirusa. Ich spotkanie miało związek z setną rocznicą urodzin św. Jana Pawła II.

Prezydent miał być obecny w Watykane w maju br. na narodowej pielgrzymce do grobu św. Jana Pawła II, która jednak została odwołana z powodu pandemii.

Jak mówił wczoraj prezydent, dla Polaków, dla pokolenia nazywanego często pokoleniem JP II to rok bardzo ważny, bardzo przejmujący. – Czas przypominania przede wszystkim tego, czego nas nauczał Ojciec Święty Jan Paweł II, co mówił do nas o świecie, jak postrzegał nasze obowiązki jako Polaków, jako ludzi wierzących – wskazał Duda. Zapowiadał, że z Franciszkiem będzie rozmawiał „na temat sytuacji w Polsce”.

Po spotkaniu prezydent napisał na Twitterze: „Jego Świątobliwość Papież Franciszek podkreśla, że pragnienie pokoju leży głęboko w ludzkich sercach. Rozmawialiśmy o tym, jak każdy człowiek, w ramach swoich możliwości, może starać się postępować tak, by zawsze i wszędzie dążyć do pokoju. Ta myśl przyświeca też moim decyzjom”.

Prezydent wręczył papieżowi Franciszkowi upominek w postać kopi obrazu Matki Boskiej Łaskawej, patronki Warszawy - przekazały źródła w Kancelarii Prezydenta.

Po rozmowie z papieżem Duda spotkał się z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolinem. O 13.15 weźmie udział w Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II w bazylice św. Piotra.

Oto tekst watykańskiego komunikatu w tłumaczeniu na język polski:

Dziś Ojciec Święty Franciszek przyjął na audiencji Jego Ekscelencję Pana Andrzeja Dudę, Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, który spotkał się następnie z Jego Eminencją kard. Pietro Parolinem, sekretarzem stanu, któremu towarzyszył Jego Ekscelencja arcybiskup Paul Richard Gallagher, Sekretarz ds. Stosunków z Państwami.

Serdeczne rozmowy odbywały się w kontekście stulecia urodzin św. Jana Pawła II i 40. rocznicy powstania samorządnego, niezależnego związku zawodowego „Solidarność”. Poruszono niektóre tematy będące przedmiotem wspólnego zainteresowania, związane z misją Kościoła, wśród nich promocję rodziny i wychowanie młodzieży.

Na koniec omówiono pewne kwestie międzynarodowe, takie jak obecny kryzys zdrowia publicznego, sytuacja w regionie i bezpieczeństwo.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maria Miduch, Szymon Żyśko
43,74 zł
72,90 zł

Książka z autografem Marii Miduch i Szymona Żyśko oraz autorskim przepisem Szymona na wspaniały deser!

Kupując ten produkt wspierasz Dom Dziecka w Żmiącej. Każde 20 zł ze sprzedaży przeznaczone jest na budowę nowego domu dla...

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek przyjął na audiencji prezydenta Dudę
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek przyjął na audiencji prezydenta Dudę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.