Prezydent: oddaliśmy hołd polskim żołnierzom poległym w bitwie o Monte Cassino

Prezydent: oddaliśmy hołd polskim żołnierzom poległym w bitwie o Monte Cassino
(fot. PAP/Piotr Nowak)
1 rok temu
PAP / df

Oddaliśmy dziś hołd polskim żołnierzom poległym w wielkiej bitwie, jednej z tych, które zdecydowały o przebiegu II wojny światowej - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda na Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino. Nawiązał też do 50. rocznicy śmierci gen. Władysława Andersa.

Prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda udali się w czwartek na Cmentarz Wojenny na Monte Cassino, gdzie wzięli udział w uroczystości upamiętniającej poległych polskich żołnierzy. Prezydent podkreślił na późniejszym briefingu, że wizyta przypada w roku, w którym obchodzimy 76. rocznicę bitwy o Monte Cassino. Jak zauważył, z powodu pandemii nie było możliwości, by przybyć na to miejsce w maju, kiedy dokładnie ta rocznica przypadała.

"Ale w tej chwili tu jesteśmy i oddaliśmy hołd polskim żołnierzom, poległym w tamtej wielkiej bitwie, która była jedną z tych, które zdecydowały o przebiegu II wojny światowej, ale jest to także szczególny rok, bo przypada w nim 50. rocznica śmierci gen. Władysława Andersa, dowódcy 2. Korpusu Polskiego, który walczył tu razem ze swoimi żołnierzami i jest pochowany na tym cmentarzu" - powiedział prezydent.

Wyraził zadowolenie, że mógł oddać hołd Andersowi, a wcześniej odsłonić w polskiej ambasadzie w Rzymie pomnik upamiętniający generała. Jak podkreślił, "to był wielki syn Polski, wielki patriota, kochany niezwykle przez swoich żołnierzy, któremu jesteśmy winni pamięć, bo to był jeden z tych, którzy uczynili bardzo wiele, by Polska mogła być wolna".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Bartosz Bartosik, Adam Bodnar
27,93 zł
39,90 zł

Obywatel PL to Ty

  • Czy nasza demokracja jest zagrożona?
  • Skąd w nas tyle podziałów?
  • W którą stronę zmierza reforma sądownictwa?
  • Kim są najbardziej wykluczone osoby?

O coraz mocniejszych pęknięciach w społeczeństwie, próbach manipulacji Polakami i...

Skomentuj artykuł

Prezydent: oddaliśmy hołd polskim żołnierzom poległym w bitwie o Monte Cassino
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.